Јужнокорејци - Вовед, локација, јазик, фолклор, религија, големи празници, обреди на премин

 Јужнокорејци - Вовед, локација, јазик, фолклор, религија, големи празници, обреди на премин

Christopher Garcia

ИЗГОВОР: sowth kaw-REE-uns

ЛОКАЦИЈА: Република Кореја (Јужна Кореја)

НАСЕЛЕНИЕ: 40 милиони

ЈАЗИК: Корејски

РЕЛИГИЈА: Махајана будизам; христијанството (протестантизам и римокатолицизам); Чондогио (комбинација на христијанството и домородните претхристијански верувања)

1 • ВОВЕД

Корејскиот полуостров се наоѓа помеѓу Кина, Јапонија и Русија. Беше предмет на странски инвазии низ запишаната историја. Кореа била управувана од Кинезите неколку стотици години во раните векови од нашата ера. Во тоа време, Кина воспостави трајно влијание врз корејската култура, особено преку нејзиниот јазик.

Во 1876 година, Договорот Кангва ја отвори Кореја кон Јапонија и на Запад. По многу војни, Кореја беше преземена од Јапонија, која брутално владееше со неа од 1910 до 1945 година. Во овој период, Корејците беа ужасно третирани од Јапонците. Жените биле киднапирани и користени како сексуални робинки, а многу невини луѓе биле ужасно убиени. Многу Корејци сè уште не им веруваат на Јапонците поради тоа.

По Втората светска војна (1939–45), полуостровот бил поделен од Советите и Американците. Триесет и осмата паралела стана линија што ги дели зоните. На крајот, линијата раздели две различни земји: Северна Кореја и Јужна Кореја. Воделе една војна (1950–53) и се подготвувале за другакимчи служи како прилог. (Следува рецепт за кимчи.) Други вообичаени јадења вклучуваат булгоги (ленти маринирано говедско месо), калби (маринирано говедско кратки ребра) и синсоло (а оброк од месо, риба, зеленчук, јајца, јаткасти плодови и урда од грав варени заедно во супа).

Исто така види: Историја и културни односи - Јакут

Корејците јадат со стапчиња за јадење и лажица, често на мали, склопувачки маси кои можат да се преместат во која било просторија од куќата.

13 • ОБРАЗОВАНИЕ

Корејците имаат голема почит кон образованието и 90 проценти од Јужнокорејците се писмени. Образованието е бесплатно и потребно е на возраст од шест до дванаесет години. Голем дел од учениците продолжуваат на уште шест години средно и средно училиште. Дисциплината е строга, а децата одат на училиште пет и пол дена неделно.

Јужна Кореја има над 200 високообразовни институции, вклучувајќи колеџи и универзитети со две и четири години. Универзитетот Евха е еден од најголемите женски универзитети во светот. Водечкиот јавен универзитет во Јужна Кореја е Националниот универзитет во Сеул.

14 • КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Кинеската уметност, конфучијанизмот и будизмот имале големо влијание врз уметноста во Кореја. Во Националниот музеј се собрани околу 80.000 уметнички предмети. Извонредни примери на корејска архитектура може да се видат во историските палати и будистичките храмови и пагоди.

Националниот институт за класична музика ги обучува своитедипломирани за традиционална корејска музика. Корејското народно сликарство (мин'хва) сè уште е популарно. Западните уметнички форми беа многу влијателни во Јужна Кореја. Корејскиот национален симфониски оркестар и симфонискиот оркестар на Сеул настапуваат во Сеул и Пусан. Драмата, танцот и филмовите во западен стил, исто така, станаа многу популарни меѓу Јужнокорејците.

15 • ВРАБОТУВАЊЕ

Околу 15 отсто од работната сила во Јужна Кореја се вработени во земјоделството, шумарството и риболовот, а 25 отсто во производството. Различни видови владини вработувања ги обезбедуваат повеќето од преостанатите работни места во државата.

Јужнокорејците традиционално очекуваат да имаат работа доживотно. Меѓутоа, во 1997 година, економијата претрпе драстичен колапс. За прв пат во една генерација работниците се соочуваат со масовни отпуштања.

16 • СПОРТ

Корејците уживаат во различни меѓународно популарни спортови, вклучувајќи бејзбол, одбојка, фудбал, кошарка, тенис, лизгање, голф, скијање, бокс и пливање. Бејзболот е особено популарен. Јужна Кореја има професионална безбол лига. Нејзините игри се емитуваат на телевизија, како и натпреварите на ниво на колеџ и средно училиште.

Најпознатиот традиционален корејски спорт е боречката вештина тае квондо, што ја учат Корејците на луѓето ширум светот како популарна форма на самоодбрана.

Исто така види: Историја и културни односи - Окситанци

Летните олимписки игри 1988 година се одржаа воСеул.

17 • РЕКРЕАЦИЈА

Во Јужна Кореја се ужива и традиционалните корејски форми на рекреација и модерните западни забави. Вековните игри и свечени танци сè уште се изведуваат на фестивали и други специјални пригоди. Тие вклучуваат танци со маски (Kanggangsuwollae) и Chajon Nori (џагернаут) играта, во која учесниците се возат во дрвени возила. Популарни се и масовните игри со влечење јаже во кои учествуваат дури стотина луѓе.

Направете змеј од штит

Материјали

 • пет бамбусови стапчиња од 2 метри
 • месарница или друга силна хартија широка најмалку 18 инчи
 • врвка за змеј
 • силна лента за пакување
 • креп-хартија или пластични кеси за намирници за серпентина

Насоки

 1. Крст две од бамбусовите стапчиња во центарот за да се направи X и да се врзуваат со конец.
 2. Поврзете две страни на X со уште две стапчиња и врзете ги четирите агли. (Обликот ќе личи на песочен часовник.)
 3. Врзете го петтото стапче преку горниот дел од штитот и прицврстете го на аглите.
 4. Исечете парче хартија најмалку 2 инчи поголемо од рамката. (Можеби се потребни два дела за целосно покривање на рамката.)
 5. Обележете круг во центарот на хартијата за да дозволите воздухот да помине низ неа. Кругот мора да биде половина од вкупната ширина на змејот. (Круг од дванаесет инчи за змеј широк 24 инчи, на пример.) Исечете го круготнадвор.
 6. Украсете ја хартијата за змеј со вашето име, датум на раѓање и желба за среќа.
 7. Закачете ја хартијата на рамката со уредно завиткување на хартијата околу рамката и прицврстувајќи ја безбедно. Најдобро функционира силната лента за пакување.
 8. Исечете серпентина од креп-хартија или пластични кеси за намирници и закачете ги на долниот раб на змејот со помош на лента или лепак.
 9. Змејот може да се лансира или да се закачи на ѕидот. (За да се подготвите за лансирање, исечете четири конци со должина од 18 инчи. Врзете по еден за секој агол од комплетот. Врзете ги четирите краеви заедно и прикачете ги на летечката врвка.)

Деца и возрасните уживаат во летањето змејови. На првата полна месечина во годината беа лансирани домашни змејови кои ќе донесат среќа за новата година. Секој креатор на змејови би го напишал своето име, датумот на раѓање и желбите за среќа на својот змеј и го лансирал во воздух.

Меѓу современите форми на забава, телевизијата се ужива низ целата земја. Надвор од домот, Јужнокорејците уживаат да се собираат во бројните кафулиња и барови во земјата.

Традиционален корејски инструмент, кајагумот, го свири музичар кој седи на подот. Жиците се направени од виткана свила, и минуваат низ мостовите на телото на инструментот. Современите Корејци уживаат во западната музика - особено класичната музика - и нивната земја произведе многу добри изведувачи. Особено се љубители на пеењето.Вообичаено е Корејците да пеат еден за друг на вечери и други социјални прилики.

18 • ЗАНАЕТИ И ХОБИИ

Добриот корејски мебел е ценет од колекционерите ширум светот. Корејските занаетчии се познати и по нивната келадонска керамика, термин кој се однесува на еден вид зеленикава глазура што потекнува од Кина.

19 • СОЦИЈАЛНИ ПРОБЛЕМИ

Најитните социјални грижи денес е колапсот на јужнокорејската економија што се случи во 1997 година. Се очекува дека огромните компании кои доминираат во економијата ќе мора да положат од стотици илјади работници.

Во 1980-тите, се поголем број Корејци почнаа да ја користат нелегалната супстанција кристален метамфетамин, позната како „брзина“ во Соединетите Држави. До крајот на деценијата се сметаше дека имало дури 300.000 кои го користеле лекот. Ова вклучуваше многу обични работници кои се обидуваа да се справат со работните места под висок притисок и долгите работни часови.

20 • КОРИСТЕНА ЛИТЕРАТУРА

Faurot, Jeannette, ed. Азиски пацифички народни приказни и легенди. Њујорк: Симон и Шустер, 1995.

Гал, Тимоти и Сузан Гал, изд. Светска енциклопедија на народите. Детроит, Мих.: Гејл Истражување, 1995.

Хоар, Џејмс. Кореја: Вовед. Њујорк: Кеган Пол Интернационал, 1988.

Мекнер, Силвија. Кореја. Чикаго, Ил.: Детски печат, 1994.

Оливер, Роберт Тарбел. Историја на корејскиот народ во модерно време: 1800 до денес. Њуарк, Њу Џерси: Пресс на Универзитетот во Делавер, 1993 година.

СТРАНИЦИ

Амбасада на Кореја, Вашингтон, ДЦ [онлајн] Достапно //korea.emb.washington.dc.us/ new/frame/ , 1998.

Samsung SDS Co., Ltd. Korean Insights Kidsight. [Онлајн] Достапно http:korea.insights.co.kr/forkid/ , 1998.

од тогаш. Границата е една од најтешко вооружените граници во светот. Соединетите Држави одржуваат трупи во Јужна Кореја околу педесет години во случај на напад од Северна Кореја. Двете земји се уште технички се во војна една со друга. Владата на Јужна Кореја има избрано законодавно тело и силна извршна власт.

2 • ЛОКАЦИЈА

Јужна Кореја е една од најгусто населените земји и во Азија и во светот. Населението е повеќе од четириесет милиони луѓе, приближно двојно повеќе од Северна Кореја. Над десет милиони луѓе - речиси една четвртина од вкупното население - живеат во Сеул, главниот град и најголемиот град во Јужна Кореја.

Корејскиот народ е една од етнички најхомогените националности во светот. Тоа значи дека речиси сите луѓе во државата се од иста етничка припадност. Тие се речиси исклучиво потомци на Хан, народ за кој се верува дека е поврзан со Монголите од Централна Азија. Во Јужна Кореја нема нумерички значајни етнички малцинства.

3 • ЈАЗИК

Генерално се смета дека корејскиот припаѓа на семејството на алтајските јазици, заедно со турскиот, монголскиот, јапонскиот и другите јазици. До петнаесеттиот век, корејскиот се пишувал со кинески знаци. Потоа, во 1446 година, била развиена корејска азбука, наречена Хангул. Оттогаш се користи.

Некои вообичаени корејски зборови и изрази се:ИЗРАЗИ

англиски Корејски
како си? анахасијо?
здраво yoboseyo
збогум aniyong ikeseyo
да да
не anio
благодарам камса камнидаБРОЕВИ

англиски корејски
еден ил
два ee
три сам
четири sa
пет o
шест јук
седум студ
осум другар
девет ku
десет голтка
сто паек
илјада чон

4 • ФОЛКЛОР

Корејскиот фолклор ја слави човечката долговечност и опстанокот на корејскиот народ. Голем број народни приказни вклучуваат животни или небесни суштества кои или стануваат луѓе или сакаат да го сторат тоа. Други ја слават фигурата на мудриот пустиник кој живее едноставно, затскриено на еден планински врв. Една приказна раскажува како скакулецот, мравката и кингерот ги добиле своите уникатни физички карактеристики. Тројцата се собраа за да направат пикник. За ручек, скакулецот и кингерот требало да набават рибаа мравката требаше да го обезбеди оризот. Мравката го добила оризот гризејќи жена која носела корпа со ориз на главата. Кога ја испуштила корпата, мравката ја однела. Скакулецот седна на листот што лебдеше во езерцето, а набргу дојде риба и ги голтна скакулците и листот веднаш нагоре. Кингерот се спуштил и ја фатил рибата и ја однел назад до местото на излет. Скакулецот излегол од устата на рибата и почнал да си честита што ја фатил рибата. Кингерот полета во голем бес, тврдејќи дека ТОЈ ја фатил рибата. Мравката се насмеа толку силно што неговата средина стана прилично тенка, исто како и денес. Скакулецот ја зграпчи сметката на кингерот и не ја пушташе, така што сметката на кингерот порасна, исто како и денес. И кингерот ја крцкаше својата долга сметка на главата на скакулецот, засекогаш давајќи му ја срамнетата форма што ја има денес.

Корејците традиционално користат специјални цртежи наречени pujok како привлечност во и околу нивните куќи за да им донесат среќа и да го отстранат злото.

5 • РЕЛИГИЈА

Постои голема разновидност во религиозниот живот во Јужна Кореја. Корејците традиционално комбинираат елементи од различни системи на верување, како што се таоизмот, конфучијанизмот и будизмот. Денес, мнозинството од религиозното население на Јужна Кореја се или будисти (над 11 милиони следбеници) или христијани (повеќе од 6 милионипротестанти и речиси 2 милиони римокатолици).

Јужнокорејците имаат и многу понови религии кои го комбинираат христијанството со домородните претхристијански верувања. Најраспространет е Ch'ondogyo (Небесниот пат), основан во 1860 година.

6 • ГОЛЕМИ ПРАЗНИЦИ

Новата година е еден од најважните празници во Јужна Кореја. За семејни веселби се одвоени три дена. Тие вклучуваат почестување на родителите и бабите и дедовците, пукање петарди за да се исплашат злите духови и јадење празнична храна. Иако Новата година законски се појавува на 1 јануари, многу Корејци сè уште ја слават традиционалната лунарна Нова година, која обично се случува во февруари.

Роденденот на Буда (обично на почетокот на мај) е важен празник за корејските будисти. Тие висат лампиони во дворовите на будистичките храмови низ целата земја. Овие фенери потоа се носат низ улиците во ноќни поворки.

Тано, одржан на почетокот на јуни, е голем празник во руралните области. Традиционалното време е да се молиме за добра жетва. Се слави со различни игри и натпревари, вклучувајќи борење за мажи и натпревари за нишање за жени. Празникот се нарекува и Ден на замавнување.

Други национални празници вклучуваат Денот на движењето за независност (1 март), Денот на Арборот (5 април), Денот на детето (5 мај), Денот на меморијата (6 јуни), Денот на Уставот (17 јули),Ден на ослободувањето (15 август), Ден на национална основање (3 октомври) и Божиќ (25 декември).

7 • ОБРЕДИ НА ПОМИНУВАЊЕ

Традиционално, корејските бракови биле договорени, особено меѓу богатите и моќните. Меѓутоа, денес, популарноста на договорените бракови, особено во урбаните средини, е намалена, иако многу Корејци сè уште ја следат практиката во изменета форма. Родителите и другите роднини ги лоцираат потенцијалните брачни партнери, но младите го имаат последниот збор во одобрувањето на нивниот избор. Меѓу урбаните високи класи, услугите на високо платените полупрофесионални сватовници исто така стануваат сè попопуларни.

Обожувањето на предците игра значајна улога во корејското народно верување. Овој систем ја смета смртта како обред на премин во нова состојба, а не како крај. Христијанските, будистичките и конфучијанските концепти исто така влијаат на корејските ставови кон смртта.

8 • ОДНОСИ

Почитта кон родителите и воопшто кон постарите е централна вредност за Корејците. Постојат детални и разработени правила со кои се регулира нечиј говор и постапки во присуство на постари лица. Овие правила, сепак, сега се почитуваат помалку строго отколку во минатото.

Дури и кога не се во присуство на нивните постари, Корејците генерално се многу љубезни и емотивно резервирани. Правилниот бонтон забранува силни прикази на среќа, вознемиреност или гнев.

Кога сте дома,Корејците традиционално седат на подот, иако денес столовите се вообичаени. Најформалното и најучтиво држење кога седите на подот е да клекнете со исправен грб и со тежина на топчињата на двете стапала.

9 • УСЛОВИ ЗА ЖИВОТ

Повеќето Јужнокорејци во урбаните средини живеат во висококатници, повеќекатни живеалишта. Повеќето домови се изградени од бетон. Куќите обично се градат ниско, со мали простории. За да не биде студено, има малку врати и прозорци.

Корејците имаат единствен систем за греење наречен ondal . Топлината се пренесува преку цевки поставени под подот. Ова е насочено кон традиционалниот корејски обичај на седење и спиење на душеци или перници на подот.

Здравствената заштита во Кореја е значително подобрена од 1950-тите. Просечниот животен век се зголеми од педесет и три на седумдесет и една година. Традиционалните причини за смрт, како што се туберкулозата и пневмонијата, се заменети со услови потипични за индустријализираните општества, како што се ракот, срцевите заболувања и мозочниот удар.

10 • СЕМЕЈЕН ЖИВОТ

Типичното јужнокорејско домаќинство се состои од нуклеарно семејство со две деца. Малите деца се негуваат и се препуштаат. Почитувањето на родителите — и старешините, генерално — е централна вредност во животот на Кореја. Особено татковците имаат голем степен на авторитет над своите синови. Иако разводот не бешетолерирано во минатото, денес стана доста вообичаено.

11 • ОБЛЕКА

Мнозинството Јужнокорејци најчесто носат модерна облека во западен стил. Историски гледано, луѓето носеле облека во бои што ја одразувале нивната социјална класа. Кралевите и другите членови на кралското семејство носеле жолто, но обичните луѓе ја покажувале својата скромност носејќи главно бело.

Традиционалната носија или ханбок е дводелна облека и за мажи и за жени. Жените носеа чогори, или краток топ, со долги, правоаголни ракави. Ова беше придружено со ch'ima, или здолниште, направено од големо, правоаголно парче ткаенина со долги појаси закачени на здолништето за да формираат појас. Здолништето традиционално беше високо врзано околу градите, веднаш под пазувите. Жените носеа бебиња и мали деца во cho'ne, голем правоаголник од ватирана ткаенина со две долги појаси. Чонето е обвиткано околу бебето на грбот на мајката и појасите се врзани безбедно околу телото на мајката.

Традиционалната носија за корејските мажи беше чогори врв сличен на оној што го носат жените. Панталоните со широка поставеност, познати како паџи, ги придружуваат чогорите. Мажите кои јаваа коњи за лов претпочитаа паџи со тесни нозе, но полабавите паџи беа најпосакувани за седење на подот дома.

Рецепт

Кимчи

Кимчи мора да ферментира најмалку два дена за да го развие својотполн вкус.

Состојки

 • 1 шолја крупно сечкана зелка
 • 1 шолја ситно сечкани моркови
 • 1 шолја цветчиња карфиол, одвоени
 • 2 лажици сол
 • 2 зелени главици кромид, ситно сецкани
 • 3 чешниња лук, ситно сецкани или 1 лажичка гранули лук
 • 1 лажичка мелена црвена пиперка
 • 1 лажичка ситно рендан свеж ѓумбир или ½ лажичка мелен ѓумбир

Насоки

 1. Измешајте ги зелката, морковите и карфиолот во сито и посипете со сол. Лесно фрлете и ставете го во мијалник околу еден час и оставете да се исцеди.
 2. Исплакнете со ладна вода, добро исцедете го и ставете го во сад со средна големина.
 3. Додадете кромид, лук, црвен пипер и ѓумбир. Темелно измешајте.
 4. Покријте и ставете го во фрижидер најмалку два дена, често мешајќи.

Добива околу четири чаши.

На нивниот прв роденден, корејските деца се облечени во светла облека. Нивната облека често вклучува ватиран чорапи со светло црвени помпони на прстите.

12 • ХРАНА

Корејското национално јадење е кимчи, зачинета, ферментирана кисела смеса од зеленчук чија примарна состојка е зелката. Се подготвува во големи количини наесен од семејства низ Кореја и се остава да ферментира неколку недели во големи тегли закопани во земја.

Типичен корејски оброк вклучува супа, ориз послужен со зрна или грав и

Christopher Garcia

Кристофер Гарсија е искусен писател и истражувач со страст за културни студии. Како автор на популарниот блог, World Culture Encyclopedia, тој се стреми да ги сподели своите сознанија и знаења со глобалната публика. Со магистерска диплома по антропологија и долгогодишно искуство во патувањето, Кристофер носи уникатна перспектива во културниот свет. Од сложеноста на храната и јазикот до нијансите на уметноста и религијата, неговите написи нудат фасцинантни перспективи за различните изрази на човештвото. Привлечното и информативно пишување на Кристофер беше прикажано во бројни публикации, а неговата работа привлече сè поголемо следбеници на културни ентузијасти. Без разлика дали навлегува во традициите на древните цивилизации или ги истражува најновите трендови во глобализацијата, Кристофер е посветен на осветлувањето на богатата таписерија на човечката култура.