Малгашки - вовед, локација, јазик, фолклор, религија, големи празници, обреди на премин

 Малгашки - вовед, локација, јазик, фолклор, религија, големи празници, обреди на премин

Christopher Garcia

ИЗГОВОР: mahl-uh-GAH-види

ЛОКАЦИЈА: Мадагаскар

НАСЕЛЕНИЕ: 12 милиони

ЈАЗИК: малгашки (Мерина); Француски

РЕЛИГИЈА: Традиционални верувања; христијанството; Ислам

1 • ВОВЕД

Потеклото на малгашкиот народ останува мистерија. Научниците веруваат дека Малагазите имаат комбинација од индонезиски, малајо-полинезиски и африкански корени.

Исто така види: Населби - Абхазијци

Наводно, Индонезијците биле првите пристигнати. Потоа дојдоа Арапите, јужните Индијанци и трговците од Персискиот Залив. Следеа јужноафрикански и источни африканци, а на крајот и Европејците. Првите Европејци кои пристигнаа беа Португалците, потоа Шпанците, Британците и на крајот Французите, кои го освоија островот во 1895 година. покрај Комораните, Караните (Индо-Пакистан) и Кинезите. Белите луѓе се класифицирани како занатан (локално родени) или vazaha (новодојденци).

На 26 јуни 1960 година, Мадагаскар стекна независност од Франција. Во 1993 година, владата се смени од комунистичка диктатура во демократија со слободна пазарна економија.

2 • ЛОКАЦИЈА

Пред една милијарда години парче земја се одвои од Африка и се пресели југоисточно за да стане островски континент во Индискиот Океан - Мадагаскар.//www.wtgonline.com/country/mg/gen.html, 1998.

Исто така прочитајте ја статијата за малгашкиод ВикипедијаМадагаскар, кој се наоѓа на 250 милји (402 километри) од источниот брег на Африка, е четвртиот по големина остров во светот. Долг е приближно 1.600 километри и широк 360 милји (579 километри), речиси колку Калифорнија, Орегон и Вашингтон заедно. Има население од околу 12 милиони луѓе.

Многу од видовите на растенија и животни првично пронајдени на островот или исчезнале или еволуирале независно. Како резултат на тоа, 90 проценти од сите видови на Мадагаскар денес се уникатни, не се наоѓаат никаде на друго место во светот.

3 • ЈАЗИК

Малгашкиот и францускиот се официјални јазици во земјата. Малгашкиот јазик припаѓа на малајско-полинезиското семејство јазици. Малгашкиот јазик вклучува многу дијалекти. Меринскиот дијалект е официјален јазик на земјата и е универзално разбран.

4 • ФОЛКЛОР

Малгашките не ја сметаат смртта за апсолутен крај на животот. Всушност, малгашките веруваат дека по смртта ќе продолжат да бидат вклучени во работите на нивното семејство. Така, на починатите членови на семејството им се оддава чест за нивното континуирано влијание врз семејните одлуки. Малгашките гробници обично се многу покомплексни од домовите на живите.

Многу малгашки веруваат дека духовите се присутни во природата, во дрвјата, пештерите или карпестите формации, на планините или во реките или потоците. Некои, исто така, се плашат од тромбата, когадуховите на непознатите мртви ги ставаат луѓето во транс и ги тераат да танцуваат. Оној што е опседнат мора да биде третиран во ритуал од омбијазија (божествен исцелител). Доста често, луѓето се консултираат или се потпираат на нив за да ги разгледаат болните или оние што умираат или да ги одредат датумите за важни настани.

5 • РЕЛИГИЈА

Приближно половина од Малагазите се или римокатолици или протестанти, а мал број се муслимани (следбеници на исламот). Домородните религии со обожавање на предците ги следат и остатокот од населението.

6 • ГОЛЕМИ ПРАЗНИЦИ

Официјалните празници на Мадагаскар вклучуваат:1 јануари Новогодишен ден
29 март Спомен ден
31 март Велигденски понеделник
1 мај Ден на трудот
8 мај Вознесение
19 мај понеделник Празник Педесетница
25 мај Ден на африканската организација на единството
26 јуни Национален ден
15 август Богородичен празник
1 ноември Денот на сите светци
25 декември Божиќ

7 • ОБРЕДИ НА ПОМИНУВАЊЕ

Обожувањето на малгашките предци вклучува прослава позната како фамадијахана (превртување на мртвите). Секоја година, телата на предците се отстрануваат од семејствотогробница. Труповите се повторно завиткани во свежо платно. Членовите на семејството во оваа прилика им даваат специјални приноси на починатите предци. Обредите се придружени со музика, пеење и танцување.

8 • ОДНОСИ

На личен план, Малагазиците се топли и гостопримливи. Меѓутоа, во непознато опкружување, тие се чини дека се резервирани и малку далечни. Веројатно нема да започнат разговор со странци, па дури и да продолжат со разговорот.

Едно ракување и „здраво“ е правилен поздрав кога се запознаваат луѓето. Ракувањето се користи и при збогување. Меѓу семејството и блиските пријатели, на секоја средба се разменува бакнеж во двата образи. Жените, како и младите од двата пола, иницираат поздравување кога ќе се сретнат со постарите.

Одбивањето на било што целосно, без разлика колку е учтиво, се смета за непристојно. Подобро е да измислувате изговори отколку едноставно да кажете „не“ на храна и пијалок или на било што друго што се нуди.

9 • УСЛОВИ ЗА ЖИВОТ

Генерално, Мадагаскар е рангирана како една од најсиромашните земји во светот. Нејзините луѓе страдаат од хронична неухранетост и висока (3 проценти) годишна стапка на раст на населението. Покрај тоа, здравствените и образовните установи не се соодветно финансирани. Основните потреби како што се струјата, чистата вода, соодветното домување и транспортот тешко се достапни за просечниот граѓанин.

Тамусе остри поделби меѓу високите и пониските класи во земјата. Буквално нема средна класа.

10 • СЕМЕЈЕН ЖИВОТ

Повеќето општествени активности на Малагазија се вртат околу семејството, кое обично се состои од три генерации. Членовите на поширокото семејство можат да живеат во едно домаќинство или во повеќе домаќинства. Главата на семејството е обично најстариот маж или татко. Традиционално, тој носи големи одлуки и го претставува семејството во односите со надворешниот свет. Сепак, оваа власт опаѓа меѓу жителите на градовите.

Рецепт

Akoho sy voanio
(пилешко и кокос)

Состојки

 • 6 пилешки гради (може да се користи која било комбинација од пилешки делови)
 • сол и бибер
 • 2 домати
 • 1 конзерва незасладено кокосово млеко
 • Масло
 • 2 главици кромид, сецкани
 • 2½ лажички ѓумбир
 • 2 чешниња лук, мелено

Насоки

 1. Посипете го пилешкото со сол и бибер.
 2. Исечкајте ги доматите и оставете ги на страна.
 3. Загрејте мала количина масло во тава. Пржете го пилешкото на средна топлина додека не се свари темелно (сокот ќе биде чист кога пилешкото ќе се избоде со вилушка).
 4. Додадете кромид во тавата. Гответе го пилешкото и кромидот на средна топлина додека кромидот не порумени.
 5. Додадете ѓумбир, домати и лук во тавата. Се динстаат заедно околу 3 минути на среднотоплина.
 6. Намалете ја топлината и додадете кокосово млеко. Промешајте да се измеша добро.
 7. Варете на тивок оган 30 минути. Послужете со ориз и салата. Служи четири.

На малгашките бракови им претходат долги дискусии меѓу двете семејства. Семејството на младоженецот ќе даде симболичен подарок, наречен vody ondry, за да плати за невестата. Тоа може да биде неколку илјади малгашки франци или можеби едно грло добиток. Античкиот идеал да има седум момчиња и седум девојчиња по домаќинство сега е далеку од нормата. Помодерно очекување денес се четири деца по домаќинство.

Од жените се очекува да ги слушаат своите сопрузи, но тие всушност имаат голема независност и влијание. Тие управуваат, наследуваат и оставаат во наследство имот и често се справуваат со семејните финансии.

11 • ОБЛЕКА

Малагазите носат облека во западен стил и традиционална облека. Пазарите се преполни со неквалитетна увезена облека и имитирани западни облеки.

Вообичаените традиционална облека ги вклучуваат ламбата, која се носи донекаде како тога. Ламба се направени во светли, разнобојни отпечатоци. Тие обично имаат испечатена поговорка на дното. Во некои случаи, тие се користат за носење дете на грб на жена. Постарите жени ќе носат бела ламба преку фустан или блуза и здолниште. Не е вообичаено жените да носат панталони.

Во руралните области, мажите носат малабари, кошули како облечениизработени од памучно ткаени влакна. Најчесто се прават во земјени тонови.

12 • ХРАНА

На Мадагаскар храна значи ориз. Оризот се јаде два или три пати на ден. Вообичаено е да имате остаток или свеж ориз за појадок, понекогаш послужен со кондензирано млеко. Ручекот и вечерата се состојат од натрупани насипи ориз прелиени со говедско, свинско или пилешко, со зеленчукова вкус. Говедското месо обично се служи само за прослава или религиозна понуда. Коба, националната закуска, е паштета (паста) од ориз, банана и кикирики. Сакај, лута црвена пиперка, обично се служи на страна со сите малгашки јадења.

Десертот обично се состои од овошје, понекогаш со вкус на ванила.

13 • ОБРАЗОВАНИЕ

Околу 80 отсто од населението на Мадагаскар на возраст од петнаесет години и повеќе знае да чита и пишува. Нивото на образование варира во зависност од географската област и други фактори. Родителите најчесто ги испраќаат своите деца во Франција или на друго место во странство за високо образование.

14 • КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Музичката форма Салегија стана широко распространета на островот откако беа воведени инструментите како електрична гитара, бас и тапани. Повеќето малгашки музика и текстови се за секојдневниот живот.

Меѓународно признати малгашки музичари го вклучуваат гитаристот Ернест Рандријанасоло, познат како Д'Гари; Дама Махалео, малгашки фолк-поп суперѕвезда; и Пол Берт Рахасиманана, које дел од Роси, група од дванаесет музичари.

Уникатните мелодиски инструменти на Мадагаскар вклучуваат вахила, тубуларна харфа; кабоси, вкрстување меѓу гитара, мандолина и дулцимер; и Тахитахи, мали флејти, обично од дрво, тиква или бамбус. Ударните инструменти вклучуваат Ambio, пар дрвени стапчиња кои се удирани заедно; и Каимбарамбо, сноп треви играа на многу начини.

15 • ВРАБОТУВАЊЕ

Малгашките мажи обично не работат со полно работно време во текот на целата година. Задоволни со задоволувањето само на најосновните потреби на нивните семејства, тие можат да заработуваат само три или четири месеци во годината.

Улогата на жената во земјоделската работа е често потешка од машката. Тоа вклучува носење вода, собирање дрва и удирање ориз. Жените исто така имаат посебни улоги во одгледувањето земјоделски култури, маркетингот на вишокот и подготовката на храната, како и изработката на домашни занаети.

Бизнисот во Мадагаскар е доминиран од не-малгашки групи, како што се Индијците, Французите и Кинезите.

16 • СПОРТ

Типични спортови кои се играат на Мадагаскар се фудбалот, одбојката и кошарката. Други активности вклучуваат боречки вештини, бокс, борење или толона, пливање и тенис.

17 • РЕКРЕАЦИЈА

Повеќето социјални активности се насочени околу семејството. Типична рекреација вклучува јадење и спортување заедно.

УникатноМалагашките игри вклучуваат игри со камења, друштвени игри како што се Пасијанс и Фанорона, борби со петли, игри со пеење и криенка.

18 • ЗАНАЕТИ И ХОБИИ

Мадагаскар е познат по ткаењето кошници и сликањето на свила.

19 • СОЦИЈАЛНИ ПРОБЛЕМИ

Примарниот социјален проблем на Мадагаскар е сиромаштијата. Се проценува дека една четвртина од населението живее во или на работ на апсолутна сиромаштија. Невработеноста е широко распространета, а стапката на смртност кај новороденчињата е висока. Quatre-amies, или децата на улица, молат за храна или барајте ја во ѓубрето.

Сиромаштијата е сериозен проблем во Мадагаскар. Quatre-amies, или децата на улица, молат за храна или барајте ја во ѓубрето.

Популацијата на Мадагаскар од 12 милиони се очекува да се удвои најмалку до 2015 година.

Исто така види: Историја и културни односи - Туркмени

20 • КОРИСТЕНА ЛИТЕРАТУРА

Бред, Хилари. Мадагаскар. Санта Барбара, Калифорнија: Клио, 1993.

Мек, Џон. Мадагаскар: Остров на предците . Лондон: British Museum Publications Ltd., 1986.

Мадагаскар во слики. Минеаполис, Мин.: Lerner Publications Co., 1988.

Престон-Мафхам, Кен. Мадагаскар: Природна историја. Њујорк: Факти во датотека, 1991 година.

СТРАНИЦИ

Амбасада на Мадагаскар, Вашингтон, ДЦ [Онлајн] Достапно //www.embassy.org/madagascar/, 1998 година.

Водич за патувања во светот. Мадагаскар. [Онлајн] Достапно

Christopher Garcia

Кристофер Гарсија е искусен писател и истражувач со страст за културни студии. Како автор на популарниот блог, World Culture Encyclopedia, тој се стреми да ги сподели своите сознанија и знаења со глобалната публика. Со магистерска диплома по антропологија и долгогодишно искуство во патувањето, Кристофер носи уникатна перспектива во културниот свет. Од сложеноста на храната и јазикот до нијансите на уметноста и религијата, неговите написи нудат фасцинантни перспективи за различните изрази на човештвото. Привлечното и информативно пишување на Кристофер беше прикажано во бројни публикации, а неговата работа привлече сè поголемо следбеници на културни ентузијасти. Без разлика дали навлегува во традициите на древните цивилизации или ги истражува најновите трендови во глобализацијата, Кристофер е посветен на осветлувањето на богатата таписерија на човечката култура.