пенџаби - вовед, локација, јазик, фолклор, религија, големи празници, обреди на премин

 пенџаби - вовед, локација, јазик, фолклор, религија, големи празници, обреди на премин

Christopher Garcia

ИЗГОВОР: puhn-JAHB-eez

ЛОКАЦИЈА: Пакистан (провинција Пенџаб); Индија (држава на Пенџаб)

ЈАЗИК: пенџапски

РЕЛИГИЈА: хиндуизам; исламот; будизам; сикизам; Христијанство

1 • ВОВЕД

Пенџаби го добиваат своето име од географски, историски и културен регион лоциран на северозапад од индискиот потконтинент. Пенџаб доаѓа од персиските зборови пањ (пет) и аб (река) и значи „Земја на петте реки“. Тоа беше името што се користело за земјите источно од реката Инд кои се исцедени од нејзините пет притоки (Џелум, Ченаб, Рави, Беас и Сутлеј). Културно, Пенџаб се протега надвор од оваа област за да вклучи делови од северозападната погранична провинција на Пакистан, подножјето на Хималаите и северните рабови на пустината Тар (Големиот Индиец) во Раџастан.

Пенџаб е древен центар на културата на индискиот потконтинент. Лежеше во границите на цивилизацијата Харапа, софистицирана урбана (градска) култура која цветаше во долината Инд во текот на третиот милениум п.н.е. Харапа, еден од двата големи града на оваа цивилизација, се наоѓал на реката Рави во сегашната пакистанска провинција Пенџаб. Пенџаб, исто така, беше еден од најголемите раскрсници на историјата на јужна Азија. Номадските племиња кои зборуваат индоевропски јазици потекнуваат одрадија, телевизори, па дури и фрижидери. Многу земјоделци имаат трактори. Скутерите и мотоциклите се вообичаени, а побогатите семејства имаат автомобили и џипови. Пенџаби имаат еден од највисоките животни стандарди во Пакистан. Сепак, некои области немаат транспортна инфраструктура и некои други случувања забележани во остатокот од покраината.

10 • СЕМЕЈЕН ЖИВОТ

Каста или јати, е најважната социјална групација меѓу пенџаби. Ги дефинира социјалните односи, можните брачни партнери, а често и работните места. Касти постојат дури и меѓу муслиманите и Сиките, чии религии го осудуваат системот на касти. Кастите се поделени на бројни добити, или кланови. Човек не може да се ожени во рамките на своите четири баби и дедовци.

Кај муслиманите, кастите се познати како квауми или зат , но на ниво на село тоа е бирадари, или патрило (потекло од татковата страна), тоа е позначајната општествена единица. Сите мажи кои можат да го следат своето потекло од заеднички машки предок припаѓаат на истиот бирадар и сите членови на бирадарите се сметаат за семејство. Членовите на бирадарите честопати делуваат обединети во селските бизниси и спорови, бидејќи споделуваат чувство на колективна чест и идентитет.

Семејството е основната единица на пенџапското општество. Заедничкото семејство е најчесто; живеат синовите и нивните сопруги и деца, плус сите невенчани возрасниво домаќинството на нивните родители. Мажите ги надгледуваат земјоделските или деловните активности на семејството. Жените, предводени од свекрвата или постарата сопруга, се грижат за водењето на домаќинството, подготовката на храната и грижата и воспитувањето на децата. Кај селаните земјоделци земјоделската работа ја вршат и жените и мажите. И мажите и жените во работничките касти работат на наем, како земјоделски работници или на друга физичка работа.

Од жените се очекува да се омажат и да имаат деца како нивна главна улога во пенџаби општеството. Браковите ги договараат родителите на момчето и девојчето, а секоја заедница ги следи своите брачни ритуали и обичаи. Меѓу муслиманите, на пример, се смета дека најдобро одговара бракот меѓу првите братучеди. Муслиманската свадбена церемонија се нарекува Ника . На девојката и се дава мираз, кој го чува како свој имот.

Хинду Пенџаби бараат брачни партнери во нивната сопствена каста, но надвор од специфичните кланови кои се затворени за нив (клановите на нечии баби и дедовци). Миразот е важен фактор во преговорите за хинду брак. Хинду ритуалите вклучуваат традиционално патување на барат (свадбена забава) до куќата на невестата, обложување на венци цвеќе на невестата и младоженецот и ритуалното прошеткање околу светиот оган.

Сиките, од друга страна, не даваат ниту земаат мираз, а тие ги слават своите браковипред Грант , нивната света книга. Меѓутоа, во сите заедници, престојот е патрилокален - новата сопруга се преселува во домот на семејството на нејзиниот сопруг.

Различните пенџаби заедници имаат различни обичаи во врска со разводот и повторното брак. Иако исламот предвидува мажот да се разведе од сопругата, во руралното општество разводот е силно противник и има силни општествени притисоци против него. Муслиманите не ги одобруваат вдовиците кои се премажуваат. Сиките не дозволуваат развод, но им дозволуваат на вдовиците повторно да се венчаат. Повторниот брак на вдовица не е вообичаен меѓу Хиндусите, но Јатите дозволуваат вдовица да се омажи за помладиот брат на нејзиниот сопруг. Разводот не е вообичаен меѓу Хиндусите, но постојат начини на кои неформално може да се прекине браковите.

11 • ОБЛЕКА

Стандардната облека за мажи во руралниот Пенџаб е курта, тахмат, или пижама, и турбан. Куртата е долга кошула или туника што виси до бутовите. тахматот е долго парче ткаенина што е обвиткано околу половината и нозете како килт. Пижамата , од која потекнува англискиот збор „пижами“, е пар широки панталони. Турбаните се носат во различни стилови во различни области и од различни групи. Кај земјоделците, турбанот е релативно кратко парче ткаенина, во должина од околу три стапки (еден метар) и е лабаво завиткано околу главата. Наформалниот пенџаби турбан, кој го носат мажи со општествена положба, е многу подолг, со едниот крај обложен и лепен како навивач. Сиките го фаворизираат врвниот турбан. Локално изработените кожени чевли го комплетираат аутфитот. Во текот на зимата се додава џемпер, волнена јакна или ќебе. Мажите носат прстени, а понекогаш и обетки.

Исто така види: Ориентација - Кумејаај

Жените носат салвар (шушкави панталони навлечени до глуждовите) и камиз (туника), заедно со дупатата (шамија) . Понекогаш гагра, долго здолниште кое датира од времето на Могулите, го заменува салварот . Орнаменти ја красат косата, се носат прстени или накит во носот, а популарни се обетките, ланчињата и алките.

Во градовите и населените места, традиционалната облека им отстапува место на модерните стилови. Мажите носат јакни, костуми и вратоврски. Жените носат сари (долга крпа обвиткана околу телото и обвиткана преку рамо), фустани, здолништа, па дури и фармерки.

12 • ХРАНА

Основната исхрана на пенџаби се состои од житарки (пченица, пченка или просо), зеленчук, мешунки (како леќа) и млечни производи. Се јаде козјо месо, но главно во посебни прилики, како што се свадби. Типичен оброк се состои од рамен леб (роти) направен од пченица, шолја леќа или други мешунки (dal), и матеница или топол чај. Во зима, лебот се прави од пченка, а може да се додаде и зеленчук како сенф зеленчук (виснат) .

Дала на сличен начин се приготвуваат и саг. Исечениот или сецкан лук и кромид се пржат на путер, заедно со чили пиперки, каранфилче, црн пипер и ѓумбир. Зеленчукот или мешунките се додаваат и храната се готви, понекогаш и неколку часа, додека не омекне.

Не се користи прибор; храната се јаде со прсти. Луѓето ја користат само десната рака, земајќи парче роти за да ја соберат леќата или зеленчукот. Рецепт за роти го придружува овој напис.

Чајот се пие во дарежливи количини во секое време од денот. Се прави со половина вода и половина млеко и се засладува со три или четири лажички шеќер. Риба, пилешко и јајца ретко се јадат.

Рецепт

РОТИ

Состојки

 • 4 шолји брашно
 • 4 лажички прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • 1½ шолја вода

Насоки

 1. Измешајте брашно, прашок за пециво и сол во голем сад.
 2. Додадете вода по ¼ шолја, добро измешајте по секое додавање. Ќе се формира меко тесто.
 3. Месете убаво 10 минути на чиста подлога која е малку попрскана со брашно.
 4. Формирајте го тестото во голема топка. Покријте со чиста, навлажнета крпа за садови и оставете го тестото да отстои 30 минути.
 5. Тестото поделете го на четвртинки и секоја четвртина обликувајте топка.
 6. Расукајте ја топката во рамен круг, дебел околу ½ инчи.
 7. Ставете кругови тесто, еденво еден момент, во тава. Гответе на средна топлина додека тестото не почне малку да порумени и да издува.
 8. Свртете да се готви од другата страна додека не порумени.
 9. Повторете со преостанатите кругови тесто.

Послужете со салата, супа или натопи. Исечете парчиња роти за да соберете храна и јадете.

13 • ОБРАЗОВАНИЕ

Пенџабите направија голем напредок во образованието во последниве години, иако сè уште има простор за подобрување. Според пописот од 1981 година од Пакистан, околу 45 отсто од населението под десет години посетувало училиште, но помалку од 20 отсто завршиле средно образование, а само 2,8 отсто се стекнале со општи универзитетски дипломи. Стапката на писменост (процентот на луѓе кои знаат да читаат и пишуваат) кај населението над десет години во пакистанскиот Пенџаб беше 27 проценти. Сепак, ова варира од 55 проценти кај мажите во градовите и населените места до само 9,4 проценти кај руралните жени. Споредбените бројки од 1981 година за индискиот Пенџаб се вкупно 41 отсто - 61 отсто за градските мажи и 28 отсто за руралните жени. Вкупната стапка на писменост во индискиот Пенџаб скокна на 59 проценти во 1991 година. Универзитетот во Пенџаб и Универзитетот за инженерство и технологија се наоѓаат во Лахоре, Пакистан. Меѓу институциите за високо образование во ИндијаПенџаб се Универзитетот Пенџаб во Чандигар, Универзитетот Пенџаби во Патиала и Универзитетот Гуру Нанак во Амритсар.

14 • КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Иако Пенџаби никогаш не развиле класични традиции на танцот, тие се познати по неколку форми на народни танци. Тие обично се изведуваат на верски саеми и фестивали или за време на жетвата. Најпозната е Bhangra , која се изведува за прослава на брак, раѓање на син или сличен настан. Младите мажи од селото, облечени во светло обоени алишта, се собираат во круг околу тапанарот кој го отчукува ритамот на орото. Движејќи се околу тапанарот, на почетокот полека, а потоа побрзо како што се забрзува темпото на тапанот, тие танцуваат и пеат со големо напуштање. Гида е танц за жени и девојки. Џумар , Сами , Луди и танцот со меч се сите популарни народни танци на Пенџаб.

Покрај музиката поврзана со народната култура (песни, епови и танци), панџабиите имаат дел од традициите на светата музика на Сиките и суфискиот мистицизам. Религиозните композиции на Сиките гуруа ги комбинираат аспектите на класичната индиска музика со популарните пенџапски народни мелодии. Придонесите на скитниците муслимански мистици, заедно со светите песни на Хиндусите и Сиките, станаа дел од регионалната музичка традиција на Пенџаби. Повеќе формални муслимански музички форми, како што е кавали и газалот, продолжуваат да бидат популарни во регионот денес.

Народните епови и романси, светата литература на Сиките и поетските композиции на суфиите (исламските мистици) се дел од книжевната традиција што продолжува и денес. Модерната пенџапска литература има свои почетоци во средината на деветнаесеттиот век, со писатели како Шаран Синг и Вир Синг. Забележаните модерни писатели ги вклучуваат Амрита Притам, Кушвант Синг, Харчаран Синг и И. С. Нанда.

15 • ВРАБОТУВАЊЕ

Повеќето Пенџаби се земјоделци. Со својот развој како центар на модерното комерцијално земјоделство, Пенџаб (и индиски и пакистански) е еден од најважните земјоделски региони во јужна Азија. Пенџабите имаат и горда воена традиција која се протега наназад неколку векови и продолжува во модерното време. Помеѓу двете светски војни (помеѓу 1918 и 1939 година), Сиките сочинуваа 20 отсто од британската индиска армија, иако тие сочинуваа само 2 отсто од индиското население. Оваа традиција на воена служба продолжува и денес, при што Сиките сочинуваат невообичаено голем дел од индиските вооружени сили. Во Пакистан, исто така, Пенџаби - особено Јатите и Раџпутите - имаат истакната традиција на воена служба.

16 • СПОРТ

Меѓу игрите популарни кај децата се криенка, летање змејови и индиски крикет (гули-данда), играна игра со стап од момчиња. Кабади, тимска игра во борење, која ја играат момчиња и мажи. Борењето, борбите со еребици, борбите со петлите, летањето гулаби и коцкањето се омилени занимации на мажите од Пенџаби.

Современите спортови, како што се фудбалот, крикетот и хокејот на трева, се широко играни и гледани. Државата Пенџаб во Индија има владин оддел кој организира и промовира спорт и атлетика, а Националниот институт за спорт се наоѓа во Патиала. Пенџаби се добро застапени во индиските национални спортски тимови. И во Пакистан, Пенџаби имаат силно присуство во националните спортски тимови на земјата.

17 • РЕКРЕАЦИЈА

Во минатото, панџабиите наоѓаа голем дел од својата забава и рекреација во нивните традиционални спортови и игри, на верски саеми и фестивали и во нивната богата традиција на фолклорна и народна култура . Тие имаа свои песни, романтични епови, народни танци и касти на патувачки забавувачи. Ова се промени во последно време со зголемената популарност на радио, телевизија и филмови. Музиката за саундтрак е популарна, а индискиот Пенџаб има дури и мала филмска индустрија која произведува играни филмови на пенџаби јазик.

18 • ЗАНАЕТИ И ХОБИИ

Модерните народни уметности во Пенџаб претставуваат традиции кои може да се протегаат неколку илјади години наназад. Селските грнчари прават играчки од глина кои изгледаат многу слични на фигурини пронајдени од археолошки локалитети. Селанките следат традиција насликајќи сложени дизајни на калливите ѕидови на нивните куќи за фестивалските денови. Пенџаб е познат по својата елаборирана работа на везење. Локалните занаети вклучуваат изработка на дрво, метал и кошница.

19 • СОЦИЈАЛНИ ПРОБЛЕМИ

И покрај севкупниот просперитет, постојат проблеми меѓу Пенџаби, кои се движат од алкохолизам во руралните области до невработеност во градовите. Неписменоста (неспособноста за читање и пишување) е сè уште висока во селата, особено кај жените. Пенџаби кои мигрирале од руралните области во градовите се отсечени од врските и системот за поддршка на нивните семејства и нивните селски заедници. Ако најдат работа, таа има тенденција да биде на канцелариски работни места на ниско ниво.

Во 1980-тите и 1990-тите, Пенџаб доживеа конфликт меѓу екстремистите на Сиките и централната влада.

20 • БИБЛИОГРАФИЈА

Ахмад, Сагир. Класа и моќ во село Пенџаби . New York: Monthly Review Press, 1977.

Aryan, K. C. Културното наследство на Пенџаб: 3000 п.н.е. до 1947 н.е. . Њу Делхи, Индија: Rekha Prakashan, 1983.

Bajwa, Ranjeet Singh. Семиотика на церемониите на раѓање во Пенџаб. Њу Делхи, Индија: публикации Бахри, 1991 година.

Фокс, Ричард Габриел. Лавови од Пенџаб: Култура во создавањето. Беркли: Прес на Универзитетот во Калифорнија, 1985 година.

Синг, Мохиндер. Историја и култура на Панџаб. Њу Делхи, Индија: Atlantic Publishersпланинските премини на северозапад за да се населат на рамнините на Пенџаб околу 1700 п.н.е. Потоа, Персијците, Грците, Хуните, Турците и Авганистанците беа меѓу многуте народи кои влегоа во индискиот потконтинент преку северозападните премини и оставија свој белег во регионот. Пенџаби, кои во основа се од ариевско, или индоевропско потекло, се современите потомци на мешавината на народи што поминале низ регионот.

Понекогаш во минатото, Пенџаб и неговото население уживаа посебен политички идентитет, како и културен идентитет. Во текот на шеснаесеттиот и седумнаесеттиот век од нашата ера, регионот бил управуван како провинција на Могулската империја. Неодамна во деветнаесеттиот век, голем дел од областа беше обединета под сиките нацијата Ранџит Синг. Велика Британија управуваше со Пенџаб како провинција на нејзината Индиска империја. Меѓутоа, при прекројувањето на политичките граници во 1947 година, Пенџаб беше поделен меѓу Индија и Пакистан. И покрај нивното заедничко културно наследство, Пенџаби сега се или Индијци или Пакистанци по националност.

2 • ЛОКАЦИЈА

Пенџаби брои околу 88 милиони луѓе. Околу 68 милиони живеат во пакистанскиот Пенџаб, а нешто повеќе од 20 милиони живеат во индиската држава Пенџаб. Покраината Пенџаб во Пакистан го вклучува речиси целиот Пенџаб (Западен Пенџаб) кој беше доделен на Пакистан во 1947 година. Индиската држава Пенџаб (Истоки дистрибутери, 1988 година.

СТРАНИЦИ

Амбасада на Пакистан, Вашингтон, D.C. [Онлајн] Достапно //www.pakistan-embassy.com/ , 1998.

Interknowledge Corp [Онлајн] Достапно //www.interknowledge.com/pakistan/, 1998 година.

Светски туристички водич, Пакистан. [Онлајн] Достапно //www.wtgonline.com/country/pk/gen.html, 1998 година.

Пенџаб) се протегаше од меѓународната граница со Пакистан до Делхи. Меѓутоа, во 1966 година, агитацијата за држава што зборува пенџаби доведе до создавање на сегашната држава Пенџаб. Локацијата на индиската држава Пенџаб долж границата со Пакистан и на само околу 40 километри од градот Лахоре, и дава големо воено значење.

Пенџаб е земјоделски регион. Пенџаби, без разлика дали се во Индија или во Пакистан, ја делат аграрната (земјоделска) социјална структура заснована на каста што се наоѓа низ јужна Азија. Јатите , кои главно се земјопоседници (заминдари) и култиватори, се најголемата каста во Пенџаб. Други земјоделски касти вклучуваат R a jputs, Arains, Awans и Gujars. Меѓу пониско рангираните касти за услуги и занаетчии се Лохарите, Тарханите и Чамарите.

Татковината на Пенџаби се наоѓа на рамнините на долината на горниот дел на Инд, на површина од околу 104.200 квадратни милји (270.000 квадратни километри). Се протега од Солените вериги на север до рабовите на пустината Тар на југоисток.

Западните рабови лежат по основата на пакистанскиот опсег Сулејман. Шивалиците, надворешното подножје на Хималаите, ја дефинираат источната граница на Пенџаб. Регионот е огромна рамнина, исцедена од реката Инд и нејзините притоки. На североисток, рамнината се наоѓа на нешто помалку од 1.000 стапки (околу 300метри) надморска височина, но се намалува на под 250 стапки (75 метри) во височина по должината на реката Инд на југ. Ридовите што се граничат со рамнината се повисоки од 4.000 стапки (1.200 метри) во Шиваликс и околу 5.000 стапки (1.500 метри) во Солениот опсег.

Пенџаб има суптропска клима, со топли лета и студени зими. Просечната температура за јуни е 93 ° F (34 ° C ), при што дневните максимални често се зголемуваат многу повисоки. Просечната максимална температура за Лахоре во јуни е 115 ° F (46 ° C ). Бурите со прашина се вообичаени во топлото време. Просечната јануарска температура е 55 ° F (13 ° C), иако минимумите паѓаат блиску до замрзнување и вообичаени се тешки мразови. Врнежите варираат од околу 49 инчи (125 сантиметри) во ридовите на североисток до не повеќе од 8 инчи (20 сантиметри) на сувиот југозапад. Дожд паѓа главно во летните месеци. Меѓутоа, временските системи од северозапад носат вредни количини дожд во зима.

3 • ЈАЗИК

Пенџаби е името на јазикот, како и на луѓето од регионот Пенџаб. Во Пакистан, пенџаби се пишува со персиско-арапско писмо, кое било воведено во регионот за време на муслиманските освојувања. Пенџаби во Индија користат поинакво писмо. Пенџаби го зборуваат две третини од населението во Пакистан. Во Индија, пенџаби е мајчин јазик на нешто помалку од 3 отсто од населението. пенџапски бешеиздигнат на статусот на еден од официјалните јазици во Индија во 1966 година.

4 • ФОЛКЛОР

Пенџабиите имаат богата митологија и фолклор што вклучува народни приказни, песни, балади, епови и романси. Голем дел од народната традиција е усна, пренесена низ генерации од традиционални селански пејачи, мистици и скитници цигани. Во придружба на музика се пеат многу народни приказни. Постојат песни за раѓање и брак, љубовни песни, песни за војна и песни кои ги слават легендарните херои од минатото. На Mahiya е романтична песна на Пенџаб. Сехра Банди е брачна песна, а песните Мехнди се пеат кога се нанесува Хена (црвена боја) на невестата и младоженецот како подготовка за брак.

Хера Ранџа и Мирза Сахибан се народни романси познати во секое домаќинство во Пенџаб. Залутаните суфиски (исламски мистицизам) свештеници се добро познати во Пенџаб по нивната поезија и музика. Тие дадоа стиховен облик кој стана посебен во пенџапската литература. Мешавината на хинду, сики и муслимански теми во пенџапскиот фолклор го отсликува присуството на овие религиозни традиции во регионот.

5 • РЕЛИГИЈА

Религиозната разновидност на Пенџаби ја одразува долгата и разновидна историја на Пенџаб. Раниот хиндуизам се оформил во Пенџаб, будизмот цветал во регионот, а следбениците на исламот имале политичка моќ во областа речиси шествекови. Сикизмот го има своето потекло во Пенџаб, каде што државите на Сиките опстанале до средината на дваесеттиот век. Британците го анектирале Пенџаб во деветнаесеттиот век и го вовеле христијанството во регионот. Така, хиндуизмот, исламот, будизмот, сикизмот и христијанството се застапени меѓу пенџабските народи.

Кога Индија и Пакистан беа разделени во 1947 година, Хиндусите и Сиките избегаа од Пакистан во Индија, додека муслиманите бараа дом во Пакистан. Во вооружениот конфликт во тоа време меѓу Хиндусите, Сиките и муслиманите загинаа околу еден милион луѓе. Денес, провинцијата Пенџаб во Пакистан е 97 отсто муслимани и 2 отсто христијани, со мал број Хиндуси и други групи. Сиките сочинуваат 61 отсто од луѓето во индиската држава Пенџаб, додека 37 отсто се хиндуи и по 1 отсто се муслимани и христијани. Присутни се и мал број будисти, џаини и други групи.

Исто така види: Вишрам

6 • ГОЛЕМИ ПРАЗНИЦИ

Фестивалите се настани што ги споделува целата заедница, без разлика која е нивната религија. Многу од нив се сезонски или земјоделски фестивали. Така Басант , кога полињата со синап се жолти, го означува крајот на студеното време; Пенџаби слават со носење жолта облека, летање змејови и гозби. Холи е големиот пролетен фестивал во Индија и време за многу веселост и за посета на пријатели и роднини. Ваисах ( Баисах) , воАприл го означува почетокот на Хинду Новата година и исто така е од посебно значење за Сиките, бидејќи го одбележува основањето на Сиките Калса. Тиј го означува почетокот на сезоната на дождови и е време кога девојките поставуваат лулашки, носат нова облека и пеат специјални песни за таа пригода. Дасахара, Дивали и другите фестивали од хинду календарот се слават со многу ентузијазам. Сиките имаат гурпурби , празници поврзани со животот на гуруите (светите луѓе), додека муслиманите ги одбележуваат празниците Мухарам, Еид ал-Фитр и Бакр-Ид .

7 • ОБРЕДИ НА ПОМИНУВАЊЕ

Пенџапските обреди на поминување ги следат обичаите на заедницата на која и припаѓа лицето. Кај муслиманите, мула или свештеникот ќе посети куќа во рок од три дена од раѓањето на момчето за да ги рецитира светите зборови, вклучувајќи го и повикот за молитва, на увото на бебето. Детето се именува во консултација со мулата. Мажјаците се подложени на обрежување (сонат) во секое време пред да наполнат дванаесет години.

Ритуалите на раѓање на Сиките се поедноставни. Детето се носи во храмот за принесување, молитви и церемонија на именување. Ади Грант, светата книга на Сиките, се отвора по случаен избор, а родителите избираат име што започнува со првата буква од првиот збор на левата страна. Важна церемонија за Сиките е крштевањето, или иницијацијата воСики религија. Ова обично се случува во доцните тинејџерски години.

За Хиндусите, важно е детето да се роди во поволно (среќно) време. Се консултира брахман свештеник. Ако оцени дека времето на раѓање е неповолно, се одржуваат посебни церемонии за да се спречат какви било штетни последици. Во минатото, мајката морала да се држи настрана од другите луѓе четириесет дена по породувањето, но овој обичај исчезнува. Ритуалното бричење на главата на детето обично се изведува во првите пет години од животот на детето.

При смртта, муслиманите го завиткуваат телото во бела ткаенина пред да го однесат во џамија. Белата е бојата на жалоста низ јужна Азија. Во џамијата, мулата ги чита светите зборови над телото, кое потоа се закопува на гробиштата. Понекогаш на гробот се става камена плоча, а секој од ожалостените става грст земја на гробот. Ова го симболизира прекинувањето на врските со лицето што умрело. Мулата три дена се моли за мртвите. Хиндусите и Сиките ги кремираат своите мртви. На четвртиот ден по кремирањето, Хиндусите ја собираат пепелта и јагленосаните остатоци од коските од погребната клада и ги ставаат во светата река Ганг, во градот Харидвар ако е можно. Сиките обично ја ставаат пепелта во Киратпур Сахиб, на реката Сутлеј.

8 • ОДНОСИ

Формите на обраќање и поздравување варираат во зависност од ситуацијата и социјалниот контекст. Во руралнитеобласти, мажот обично се нарекува Бхаиџи или Бхаи Сахиб (Брат) и жената, како Бибиџи (Љубовница) или Бхаиџи (Сестра). Сиките се адресирани како Сардар (г.) или Сардарни (г-ѓа). Кога ќе се сретнат, Сиките ги ставаат рацете заедно пред нив, со дланките кои се допираат и велат: Саб Шри Акал (Бог е вистината). Хиндусите го придружуваат истиот гест со зборот Namaste (Поздрав). Вообичаениот муслимански поздрав е Селам (мир или поздрав) или Селам Алејкум (мир со вас).

9 • УСЛОВИ ЗА ЖИВЕЊЕ

Пенџабиските села се компактни населби, со куќи групирани околу џамија, храм или гурдвара (храм на Сиките). Куќите на надворешниот раб на селото се изградени да изгледаат како заградена населба со малку отвори. Главниот влез во селото е преку заоблената порта наречена дарваза (врата или порта), која исто така е место за средба на селото. Куќите се градат блиску една до друга, често споделувајќи ѕидови. Собите се изградени околу централниот двор каде што се врзани животни и се чуваат земјоделски средства. Повеќето села се составени од луѓе во различни улоги потребни во земјоделската економија - земјопоседници, култиватори, занаетчии и касти на услуги.

Домаќинствата обично имаат удобен мебел, тавански вентилатори за жешките лета и погодности како што се телефони,

Christopher Garcia

Кристофер Гарсија е искусен писател и истражувач со страст за културни студии. Како автор на популарниот блог, World Culture Encyclopedia, тој се стреми да ги сподели своите сознанија и знаења со глобалната публика. Со магистерска диплома по антропологија и долгогодишно искуство во патувањето, Кристофер носи уникатна перспектива во културниот свет. Од сложеноста на храната и јазикот до нијансите на уметноста и религијата, неговите написи нудат фасцинантни перспективи за различните изрази на човештвото. Привлечното и информативно пишување на Кристофер беше прикажано во бројни публикации, а неговата работа привлече сè поголемо следбеници на културни ентузијасти. Без разлика дали навлегува во традициите на древните цивилизации или ги истражува најновите трендови во глобализацијата, Кристофер е посветен на осветлувањето на богатата таписерија на човечката култура.