Еквадорци - Вовед, локација, јазик, фолклор, религија, големи празници, обреди на премин

 Еквадорци - Вовед, локација, јазик, фолклор, религија, големи празници, обреди на премин

Christopher Garcia

ИЗГОВОР: ekk-wah-DOHR-uhns

ЛОКАЦИЈА: Еквадор

НАСЕЛЕНИЕ: 11,5 милиони

ЈАЗИК: шпански; Кечуа

РЕЛИГИЈА: Римокатолицизам; некои пентекостални и протестантски цркви

1 • ВОВЕД

Еквадор се наоѓа во северозападна Јужна Америка. Се протега по екваторот и е именуван по него. Еквадор некогаш бил дел од Империјата на Инките, а еквадорскиот град Кито бил секундарен главен град на империјата. Инките изградиле широк систем за пешачки патеки што го поврзува Куско (главниот град на империјата на Инките во Перу) со Кито, оддалечен преку 1.600 километри.

За време на колонијалното време, Еквадор бил управуван од Шпанците од нивното седиште во Лима, Перу. Во 1822 година, Еквадор беше доведен до независност од генералот Антонио Хозе де Сукре (1795–1830). Тој бил поручник на познатиот борец за слобода Симон Боливар (1782–1830), по кого била именувана соседна Боливија. Сепак, независноста во Еквадор не доведе до политичка стабилност. Деветнаесеттиот век беше време на интензивна политичка борба меѓу оние кои ја следеа Римокатоличката црква и оние кои беа против неа. Еквадор падна под воена власт кон крајот на 1800-тите, и повторно во 1960-тите и 1970-тите. Еквадор има демократско владеење од 1979 година.

2 • ЛОКАЦИЈА

Еквадор има три широки географски области: брег, сиера индустриите вклучуваат шивачка, столарија и чевларство. Уличното продавање, исто така, обезбедува економска алтернатива за многу жени и во Сиера и во урбаните сиромашни квартови.

Еквадор е исто така земја богата со нафта. Во 1970-тите, екстракцијата на нафта создаде економски бум; стотици илјади работни места беа отворени од растечката нафтена индустрија. Меѓутоа, во 1980-тите, бумот заврши со растечкиот долг на Еквадор и падот на цената на нафтата. Еквадор сè уште произведува нафта, но неговите резерви се ограничени.

Исто така види: Ориентација - Cotopaxi Quichua

16 • СПОРТ

Спортовите на гледачите се популарни во Еквадор. Како и насекаде во Латинска Америка, фудбалот е национална забава. Популарно е и борењето со бикови, воведено од Шпанците. Во некои рурални села, ненасилната верзија на борби со бикови обезбедува забава на некои фиеста. Локалните мажи се поканети да скокнат во пенкало со младо теле бик за да ги испробаат своите вештини како матадори (тореади).

Друг крвен „спорт“ кој е распространет низ Еквадор е борењето со петли. Ова вклучува врзување нож за стапалото на петел (или петел) и да се бори со друг петел. Овие борби обично завршуваат со смрт на еден од петлите.

Еквадорците се љубители и на разни видови на топчиња со весла. Еден тип на лопатки користи тешка топка од два килограми (еден килограм) и соодветно големи лопатки со шилци. Варијација на оваа игра користи многу помала топка,кој се удира со рака наместо со лопатка. Се игра и стандардна рекет-топка.

17 • РЕКРЕАЦИЈА

Основната форма на забава на Андите се редовните фестивали или свечености кои постојат за да го одбележат земјоделскиот или верскиот календар. Овие празници често траат со денови. Тие вклучуваат музика, танцување и конзумирање на алкохолни пијалоци како што се чича, сварено од пченка.

Исто така види: Историја и културни односи - Дон Козаци

Во урбаните средини, многу Еквадорци одат во пена за време на викендите за специјално ноќно излегување. Пенас се клубови во кои има традиционална музика и фолклорни емисии. Ова се често семејни излети, иако ревиите често траат до раните утрински часови. Тинејџерите или младите луѓе се со поголема веројатност да одат во клуб или дискотека што свири американска рок и денс музика. Сепак, овие клубови постојат само во поголемите урбани области

18 • ЗАНАЕТИ И ХОБИИ

Панамските капи потекнуваат од Еквадор. Овие ткаени сламени капи се направени во градот Куенка. Тие беа произведени за извоз во калифорниските златни брзаци и исто така беа продадени во големи количини на работниците што го градеа Панамскиот канал, со што го добија името. Панамските капи станаа огромен извозен производ за Еквадор на почетокот до средината на 1900-тите. Панамските капи сè уште се произведуваат во Еквадор, но тие веќе не се многу барани во странство. Добрата капа од Панама, се тврди, може да се свитка и да се помине низ прстен од салфетка, а потоасе преобликува совршено за употреба.

Еквадорците произведуваат широк спектар на рачно изработени производи, вклучувајќи ткаен текстил, резби на дрво и керамички производи. Понекогаш се тврди дека пазарот во Отовало е најобемниот и најразновиден пазар во цела Јужна Америка. Основан е во времето пред Инките како главен пазар каде стоката од планините можела да се заменува за стоки од областите на низинските џунгли.

19 • СОЦИЈАЛНИ ПРОБЛЕМИ

Мачизмо (претеран приказ на мажественост) е сериозен проблем во Еквадор, како и во другите земји од Латинска Америка. Вообичаено е мажите да чувствуваат дека треба да имаат несомнена контрола над своите сопруги, ќерки или девојки. Покрај тоа, многу мажи од Латинска Америка веруваат во различни стандарди на прифатливо сексуално однесување за мажите и жените. Оженетите мажи често имаат една или повеќе долгогодишни љубовници, додека од нивните сопруги се очекува да бидат верни. Подобрувањата во образованието на жените почнуваат да влијаат на ова однесување бидејќи жените бараат поголема почит. Сепак, овие верувања се длабоко вкоренети во културата и бавно се менуваат.

20 • БИБЛИОГРАФИЈА

Кутија, Бен. Прирачник за Јужна Америка. New York: Prentice Hall General Reference, 1992.

Hanratty, Dennis, ed. Еквадор, студија за земјата. Вашингтон, ДК: Федерално одделение за истражување, Конгресна библиотека, 1991.

Перотет, Тони, ед. Увид Водичи: Еквадор. Бостон: Houghton Mifflin Company, 1993.

Rachowiecki, Rob. Еквадор и Галапагос: Комплет за преживување на патувања. Оукланд, Калифорнија: Публикации на осамена планета, 1992 година.

Ратбоун, Џон Пол. Водичи на Кадоган: Еквадор, Галапагос и Колумбија. Лондон: Cadogan Books, 1991.

ВЕБ-САЈТОВИ

Амбасада на Еквадор, Вашингтон, D.C. [Онлајн] Достапно //www.ecuador.org/ , 1998 година.

Interknowledge Corp. Еквадор. [Онлајн] Достапно //www.interknowledge.com/ecuador/ , 1998 година.

Водич за патувања во светот. Еквадор. [Онлајн] Достапно //www.wtgonline.com/country/ec/gen.html , 1998

(планини), и низините на џунглата. Овие различни региони овозможуваат да напредува богата разновидност на дивиот свет. Познатите острови Галапагос, лоцирани во близина на брегот на Тихиот Океан на Еквадор, се класифицирани како заштитено подрачје од владата на Еквадор. Тие се дом на морски лавови, пингвини, фламинго, игуани, џиновски желки и многу други животни. Чарлс Дарвин (1809–1882) се наведува дека нашол инспирација за неговата теорија за еволуција кога го посетил Галапагос во 1835 година. Островите Галапагос сега се популарна дестинација за еколошки тури. Еквадор има население од речиси 12 милиони луѓе.

3 • ЈАЗИК

Шпанскиот е официјален јазик на Еквадор. Сепак, значителен дел од населението на Андите на Еквадор го зборува античкиот инкански јазик кечуански и различни сродни дијалекти. Кечуа е главно јазик на Андите, но исто така се проширил и во низинските џунгли во времето на шпанското освојување.

Различни домородни племиња постојат во еквадорскиот Амазон. Овие домородни народи, вклучувајќи ги и Џиваро и Ваорони, зборуваат јазици кои не се поврзани со кечуа.

4 • ФОЛКЛОР

Голем број народни верувања се вообичаени меѓу жителите на селата, чии верувања ја комбинираат католичката традиција со домородните навики. Од „помеѓу“ часовите на зори, самрак, пладне и полноќ се стравува како времиња кога натприродни сили можат да влезат и да заминатчовечкиот свет. Многу рурални луѓе се плашат од huacaisiqui , кои се духови на напуштени или абортирани бебиња за кои се смета дека ги крадат душите на живите бебиња. Карактерот специфичен за регионот на Сиера е duende , крупно-очи лудник (елф) кој носи капа и кој плени деца. Друго страшно суштество е тундата , зол воден дух кој добива облик на жена со стапало.

5 • РЕЛИГИЈА

Еквадор е претежно римокатоличка земја. Во доцните 1960-ти, Црквата во Еквадор и на други места во Латинска Америка почна да ги брани сиромашните и да работи за општествени промени. Многу епископи и свештеници се изјаснија против владата во одбрана на руралните сиромашни.

Се чини дека влијанието на Римокатоличката црква во руралното општество опаѓа. Во 1980-тите, Пентекосталните и протестантските цркви почнаа да го прошируваат своето влијание.

6 • ГОЛЕМИ ПРАЗНИЦИ

Божиќ во многу градови во Еквадор се слави со шарена парада. Во градот Куенка, жителите на градот ги украсуваат и ги облекуваат своите магариња и автомобили за поворката. На Нова Година, прославите вклучуваат огномет и палење фигури (претстави на луѓе кои не им се допаѓаат), направени со полнење стара облека. Многу Еквадорци ја користат оваа прилика да се потсмеваат на актуелните политички фигури.

Карневалот, важен фестивал што му претходи на Великиот пост, се слави со многу веселба. Во текот нажешкиот летен месец февруари, Еквадорците го слават карневалот со фрлање кофи вода едни на други. Загрозени се дури и целосно облечените минувачи. Понекогаш шегаџиите додаваат боја или мастило во водата за да ја извалкаат облеката. Во некои градови, фрлањето вода е забрането, но оваа практика е тешко да се запре. Невозможно е да се избегне влажнење за време на карневалот, а повеќето Еквадорци тоа го прифаќаат со добар хумор.

7 • ОБРЕДИ НА ПОМИНУВАЊЕ

Повеќето Еквадорци се римокатолици. Тие ги означуваат главните животни транзиции, како што се раѓањето, бракот и смртта, со католички церемонии. Протестантските, пентекосталците и американските индиски Еквадорци ги слават обредите на премин со церемонии соодветни на нивните посебни традиции.

8 • ОДНОСИ

Во Еквадор, вообичаено е повеќето активности во градовите да се затвораат помеѓу часовите од 13:00 до 15:00 часот за попладневната сиеста. Овој обичај, кој постои во многу земји од Латинска Америка, настанал како начин да се избегне работа за време на интензивните попладневни горештини. Повеќето луѓе одат дома на продолжен ручек, па дури и на дремка. На работа се враќаат во доцните попладневни часови кога е посвежо и работат до раните вечерни часови.

Во Еквадор, луѓето се бакнуваат во образ кога се воведуваат, освен во деловна ситуација кога ракувањето е посоодветно. Пријателките се бакнуваат во образот; машките пријатели често се поздравуваат со полнопрегратка. Оваа практика е вообичаена во повеќето земји од Латинска Америка.

9 • УСЛОВИ ЗА ЖИВЕЊЕ

Главните градови на Еквадор - Кито и Гвајакил - се модерни градови со современи канцеларии и станбени згради. Сепак, стилот на домување во овие два града се разликува како резултат на нивната историја и локации. Кито, во сувите висорамнини на Андите, се карактеризира со прекрасна колонијална архитектура. Градот останува релативно мал како резултат на неговата изолирана локација на висока надморска височина. Гвајакил е помодерен град со над два милиони жители. Економијата на Гвајакил привлече бранови на миграција од регионот на Андите. Речиси една третина од населението на Гвајакил живее во пространи населби (населби на колиби) со ограничена електрична енергија и проточна вода. Несоодветното домување и ограничената достапност на чиста вода создаваат нехигиенски услови кои можат да предизвикаат сериозни здравствени проблеми.

Домовите и становите од средната класа во поголемите градови имаат модерни погодности. Градовите се густо населени, а малку домови имаат големи дворови како оние во САД. Во повеќето населби од средната класа, сите куќи се поврзани една до друга за да формираат градски блок.

Во руралните висорамнини, повеќето земјоделци од мал обем живеат во скромни еднособни куќи со сламени или ќерамиди. Овие домови обично ги градат самите семејства, со помош одроднини и пријатели.

Во областите на џунглата, зградите за домување се направени од локално достапни материјали, како што се бамбус и лисја од палми.

10 • СЕМЕЈЕН ЖИВОТ

Еквадорското домаќинство се состои од маж, жена и нивните деца. Вообичаено е и бабите и дедовците или другите членови на поширокото семејство да се приклучат на домаќинството. Улогата на жените во голема мера се разликува помеѓу урбаните области од средната класа и руралните села. Во заедниците на Андите, жените играат важна улога во економските активности на домаќинството. Покрај тоа што помагаат да се засадат градини и да се грижат за животни, многу жени се занимаваат со трговија. Иако постои јасна поделба помеѓу машките и женските улоги, и двете имаат важен придонес во приходот на домаќинството.

Во домаќинствата од средната и високата класа, жените имаат помала веројатност да работат надвор од домот. Жените од овие општествени класи генерално се посветуваат на управувањето со домаќинството и одгледувањето деца. Сепак, овие модели почнуваат да се менуваат. Сè поголем број жени од средната и високата класа продолжуваат со образование и наоѓаат работа надвор од домот.

11 • ОБЛЕКА

Облеката што се носи во урбаните области на Еквадор е типично западна. Мажите носат костуми или панталони и пресувани кошули на работа. Жените носат или панталони или здолништа. Кај младите, фармерките и маичките стануваат се попопуларни. Сепак, шорцевите ретко се носат.

Облеканадвор од поголемите градови е разновидна. Можеби најпрепознатливиот фустан во регионот на Андите го носат Индијанците од Отавало, подгрупа на Кечуите од Перу. Многу мажи од Отавало ја носат косата во долги црни плетенки. Тие се облекуваат во уникатна црно-бела облека составена од бела кошула, широки бели панталони кои застануваат на средината на теле. Чевлите се направени од меки, природни влакна. Надополнување на костимот е впечатливо црно пончо направено од голем квадрат ткаенина. Отавало го одржува овој уникатен стил на облекување за да ја покаже својата етничка гордост. Жените од Отавало носат нежно извезени бели блузи.

12 • ХРАНА

Населението на Еквадор се потпираше на компирот како основна култура уште од времето пред Инките. Над сто различни видови компири сè уште се одгледуваат низ Андите. Традиционален специјалитет на Андите е локро, јадење со пченка и компири, прелиени со зачинет сос од сирење. Морската храна е важен дел од исхраната во крајбрежните области. Вообичаена закуска, популарна низ Еквадор, е емпанада- мали колачи исполнети со месо, кромид, јајца и маслинки. Емпанадите се продаваат во пекари или од улични продавачи. Тие може да се сметаат за еквадорски еквивалент на брза храна.

Бананите се исто така важен дел од исхраната. Некои сорти на банани, како што се хлебните, се неслатки и скробни како компирот. Се користат во чорби или се служат на скара.Бананите на скара често се продаваат од улични продавачи.

Кафето се одгледува и во висорамнините на Андите. Кафето во Еквадор се служи во многу концентрирана форма, наречена esencia. Esencia е темно, густо кафе кое се служи во мал сад заедно со тенџере со топла вода. Секој човек послужува мала количина кафе во својата шолја, а потоа ја разредува со топла вода. Дури и разредено, ова кафе е многу силно.

13 • ОБРАЗОВАНИЕ

Во Еквадор официјално е потребно образование до четиринаесетгодишна возраст. Во пракса, сепак, постои сериозен проблем со неписменоста (неспособност за читање и пишување), а голем дел од учениците го напуштаат училиштето. Овој проблем е најтежок во руралните средини. За многу рурални семејства, децата добиваат само минимално формално школување бидејќи нивниот труд е потребен за да се обработи земјата. Многу семејства не би можеле да преживеат без трудот што им го обезбедуваат нивните деца.

14 • КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Голем дел од музичката традиција на Еквадор ги има своите корени во предколонијалните времиња (пред шпанското владеење). Инструментите и музичките стилови од таа ера сè уште се популарни во Еквадор. Инструментите слични на флејта вклучуваат квена, инструмент кој се користи низ земјите на Андите. Други важни дувачки инструменти вклучуваат pinkullo и pifano. Дувачките инструменти се многу популарни на Андите, а има многу селски фестивали и парадидувачки оркестри. Жичаните инструменти биле воведени и од Шпанците и адаптирани од андските народи.

Карибите и шпанските влијанија се подоминантни долж брегот. Колумбиската музика cumbia и салса се популарни кај младите луѓе во урбаните средини. Американската рок музика се пушта и на радио и во урбаните клубови и дискотеки.

Еквадор има силна книжевна традиција. Нејзин најпознат писател е Хорхе Иказа (1906–78). Неговата најпозната книга , Селаните, опишува брутално преземање на земјата на домородните (домородните) народи. Оваа книга ја подигна свеста за експлоатацијата на домородните народи на Андите од страна на сопствениците на земјиште. Иако е напишана во 1934 година, таа и денес е нашироко читана во Еквадор.

15 • ВРАБОТУВАЊЕ

Работата и начинот на живот во Еквадор драматично варираат од регион до регион. Во планините, повеќето луѓе се мали земјоделци за егзистенција, кои одгледуваат само доволно храна за да ги прехранат своите семејства. Многу млади мажи се вработуваат како теренски работници на плантажи со шеќерна трска или банани. Оваа работа е тешка и макотрпна, а се плаќа исклучително лошо.

Еквадор има преработувачка индустрија со фер големина. Преработката на храна, која вклучува мелење брашно и рафинирање на шеќер, е важна за економијата. Сепак, голем дел од урбаното население живее не од наемниот труд, туку преку создавање мали претпријатија. Домашна „колиба“

Christopher Garcia

Кристофер Гарсија е искусен писател и истражувач со страст за културни студии. Како автор на популарниот блог, World Culture Encyclopedia, тој се стреми да ги сподели своите сознанија и знаења со глобалната публика. Со магистерска диплома по антропологија и долгогодишно искуство во патувањето, Кристофер носи уникатна перспектива во културниот свет. Од сложеноста на храната и јазикот до нијансите на уметноста и религијата, неговите написи нудат фасцинантни перспективи за различните изрази на човештвото. Привлечното и информативно пишување на Кристофер беше прикажано во бројни публикации, а неговата работа привлече сè поголемо следбеници на културни ентузијасти. Без разлика дали навлегува во традициите на древните цивилизации или ги истражува најновите трендови во глобализацијата, Кристофер е посветен на осветлувањето на богатата таписерија на човечката култура.