Боливиски Американци - историја, модерна ера, шеми на населување, акултурација и асимилација

 Боливиски Американци - историја, модерна ера, шеми на населување, акултурација и асимилација

Christopher Garcia

од Тим Еиго

Преглед

Боливија, единствената земја без излез на море на западната хемисфера, е дом на речиси осум милиони луѓе. Двојно поголема од Тексас, Боливија е мултиетничко општество. Од сите јужноамерикански земји, Боливија има најголем процент (60 проценти) домородни Индијанци. Следната најголема етничка група во боливиското население се местизоите, оние од мешано наследство; тие сочинуваат 30 проценти. Конечно, 10 проценти од боливиското население се со шпанско потекло.

Овие бројки ја маскираат вистинската широчина на мапата на населението на Боливија. Најголемите етнички групи се планинските Индијанци - Ајмара и Кечуа. Најстарите луѓе на Андите можеби се предците на Ајмарите, кои формирале цивилизација уште во 600 г. Други индиски групи ги вклучуваат Калавајите, Чипајаите и Индијанците Гуарани. Во Боливија се застапени етницитети од повеќето други јужноамерикански земји, како и луѓе со јапонско потекло и потекло. Оние што се познати како шпански се нарекуваат „Бели“, не толку поради бојата на кожата колку поради нивниот социјален статус, идентификуван според физичките карактеристики, јазикот, културата и социјалната мобилност. Мешањето и мешањето на раси повеќе од 500 години ја направи Боливија хетерогено општество.

Боливија се граничи соземјата од која емигрирале. Како такво, образованието на децата вклучува боливиска историја, традиционални танци и музика. Во денешна Боливија постои одредено верување во боговите на античките Инки. Иако овие предколумбиски верувања денес се нешто повеќе од суеверие, тие често се следат строго, како од Индијците така и од не-Индијанците. На Индијанците Кечуа, мора да им се оддаде почит на Пачамама, мајката на земјата Инка. Пачамама се гледа како заштитна сила, но и одмаздољубива. Нејзините грижи се движат од најсериозните настани во животот до најприземните, како што е џвакањето на првиот лист кока во денот. Пред да започнат патување, Индијанците често оставаат малку џвакана кока покрај патот како понуда. Просечниот Индиец од планинските предели може да купи dulce mesa — слатки и обоени ситници — на пазар за вештерство и народната медицина за да ги даде на Пачамама. Дури и меѓу световните Боливијци, почитта кон неа се гледа во практиката да се истури порција пијалок на земја пред да се испие првата голтка, како признание дека сите богатства на овој свет доаѓаат од земјата. Друг антички бог кој игра улога во секојдневниот живот е Екеко, „џуџе“ во Ајмара. Особено фаворизиран меѓу Местизос, се верува дека тој го надгледува наоѓањето на брачен другар, обезбедувајќи засолниште и среќа во бизнисот.

Една позната боливиска приказна е за планината, планината Илимани,која се издига над градот Ла Паз. Според легендата, некогаш постоеле две планини каде што сега стои едната, но богот што ги создал не можел да одлучи која му се допаѓа повеќе. Конечно, тој одлучи дека тоа е Илимани, и фрли камен на другиот, испраќајќи го врвот на планината да се тркала далеку. „ Сајама, “, рече тој, што значи: „Оди си“. Денес, далечната планина се уште се нарекува Сајама. Скратениот врв што се наоѓа веднаш до Илимани денес се нарекува Муурата, што значи обезглавен.

УМЕТНОСТ КОИ СЕ ЗАПИШУВА НА ДВА КОНТИНЕНТА

Настаните што се случија во доцните 1990-ти им дадоа можност на Боливија и на Соединетите Држави да ја проценат својата врска и за Боливиските Американци да се чувствуваат горди во двете свои култури. Во значаен случај за домородните луѓе кои сакаат да го задржат своето културно наследство, народот Ајмара од Корома, Боливија, со помош на Царинската служба на САД, им беа вратени 48 свети церемонијални облеки кои беа земени од нивното село од северноамериканските трговци со антиквитети во 1980-тите. Народот Ајмара веруваше дека текстилот е сопственост на целата Короманска заедница, а не е сопственост на ниту еден граѓанин. И покрај ова, некои членови на заедницата, соочени со суша и глад во текот на 1980-тите, беа поткупени да ја продаваат облеката. Дилер со уметнички дела во Сан Франциско, Калифорнија, кога му се заканувале со правна постапка, вратил 43 од текстилот. Уште пет текстил држатвратени се и приватните колекционери.

КУЈНА

Како и во повеќето земји, боливиската исхрана е под влијание на регионот и на приходите. Повеќето оброци во Боливија, сепак, вклучуваат месо, обично се служи со компири, ориз или и двете. Друг важен јаглени хидрати е лебот. Во близина на Санта Круз се наоѓаат големи полиња со пченица, а Боливија увезува големи количини пченица од САД. Во висорамнините, компирот е основна храна. Во низините, главни производи се оризот, хлебните и јуката. Помалку свеж зеленчук им е достапен на оние во висорамнините.

Некои популарни боливиски рецепти вклучуваат силпанчо, изматено говедско месо со јајце варено одозгора; тимпу, зачинета чорба варена со зеленчук; и фриказа, свинска супа зачинета со жолта лута пиперка. Исто така централно место во урбаната боливиска исхрана е уличната храна, како што се saltenas, овални пити, полнети со различни филови и јадени како брз оброк. Тие се слични на емпанадите, кои обично се полнат со говедско, пилешко или сирење. Диетите во низините вклучуваат диви животни како што е армадило. Најчестиот боливиски пијалок е црниот чај, кој обично се служи силен со многу шеќер.

Во урбаните средини, повеќето Боливијци јадат многу едноставен појадок и голем, релаксиран и разработен ручек. За време на викендите, ручекот со пријателите и семејството е главен настан. Честопати, гостите на ручек остануваат доволно долго за да останатза вечера. Во Ла Паз популарно јадење е антикучос, парчиња говедско срце на скара на ражен. Кујната во руралните средини е поедноставна и се јадат само два оброка дневно. Домородните семејства обично јадат надвор. На Боливијаните кои живеат во руралните области често им е непријатно да јадат пред странци. Затоа, кога мора да јадат во ресторан, тие често се свртени кон ѕидот. Јадењето пред странци прави Боливиецот во руралните области да се чувствува непријатно. Така, мажите, особено, ќе се соочат со ѕид кога јадат ако мораат да го сторат тоа надвор од дома.

МУЗИКА

Употребата на предколумбиските музички инструменти останува важен дел од боливискиот фолклор. Еден од тие инструменти е сику, серија вертикални флејти врзани заедно. Боливиската музика го користи и шарангото, што е вкрстување помеѓу мандолина, гитара и бенџо. Првично, звучната кутија на чаранго беше направена од лушпата на армадило, што му даде уникатен звук и изглед. Во текот на 1990-тите, боливиската музика почна да вклучува стихови во жалосната музика на Андите. Така, се создаде нов жанр на песни.

ТРАДИЦИОНАЛНИ КОСТИМИ

Традиционално, боливиските мажи што живеат на Алтиплано носат домашни панталони и пончо. Денес тие се со поголема веројатност да носат облека произведена во фабрика. За покривање на главата, сепак, chulla, волнена капа со капачиња за уши, остануваглавен дел од гардеробата.

Традиционалната домашна облека за жени вклучува престилка над долго здолниште и многу долни здолништа. Се носи и извезена блуза и кардиган. Шал, кој обично е во форма на шарен правоаголник, служи за многу намени, од носење дете на грб до создавање торбичка за пазарење.

Еден од повпечатливите видови на боливиска облека е шапката за куглање што ја носат жените од Ајмара. Познат како бомба, беше воведен во Боливија од британските железничари. Неизвесно е зошто повеќе жени имаат тенденција да носат бомбина отколку мажи. Долги години, една фабрика во Италија произведуваше бомбини за боливискиот пазар, но тие сега се произведуваат локално од Боливијци.

ТАНЦИ И ПЕСНИ

Повеќе од 500 церемонијални танци може да се проследат до Боливија. Овие танци често претставуваат важни настани во боливиската култура, вклучувајќи лов, берба и ткаење. Еден танц кој се изведува на фестивали е дијаблада, или ѓаволски танц. Дијабладата првично беше изведена од работници во рудникот кои бараа заштита од пештери и успешно ископување. Друг познат фестивалски танц е моренада, танцот на црните робови, кој ги исмеваше шпанските надгледувачи кои донесоа илјадници робови во Перу и Боливија. Други популарни танци вклучуваат таркеада, која ги наградуваше племенските власти кои управуваа со земјиштето во изминатата година; атанц на лами познат како ламерада; кулавада, кој е познат како танцот на ткајачите ; и вејно, танц на кечуа и ајмара.

Во Соединетите Држави, традиционалните боливиски танци се популарни меѓу боливиските Американци. Во текот на доцниот дваесетти век, боливиските танци почнаа да привлекуваат и поширока публика. Зголемено е учеството на групи боливиски народни играорци од целата земја. Во Арлингтон, Вирџинија, која има голема заедница на боливиски Американци, фолклорните танчери учествуваа на околу 90 културни настани, девет големи паради (вклучувајќи го и фестивалот за националниот ден на Боливија) ​​и 22 помали паради и фестивали во 1996 година. Танчерите исто така учествуваа на речиси 40 презентации во училишта, театри, цркви и други места. Спонзорирани од Про-Боливија Комитетот, чадор организација на уметнички и танцови групи, овие боливиски народни танчери настапија пред 500.000 гледачи. Милиони повеќе ги гледаа настапите на телевизија. Се одржува секоја година во првата недела од август, фестивалот за национален ден на Боливија е спонзориран од Одделот за паркови и рекреација во Арлингтон и привлекува околу 10.000 посетители.

ПРАЗНИЦИ

Боливиските Американци одржуваат силни врски со својата поранешна земја. Ова го нагласува жарот со кој ги прославуваат боливиските празници во Јунајтеддржави. Бидејќи Боливиските Американци се првенствено римокатолици, тие ги слават главните католички празници како Божиќ и Велигден. Тие, исто така, го слават Денот на трудот и Денот на независноста на Боливија на 6 август.

Фестивалите во Боливија се вообичаени и често спојуваат елементи од католичката вера и од предколумбиските обичаи. Фестивалот на Крстот се слави на 3 мај и потекнува од Индијанците Ајмара. Друг фестивал на Ајмара е Alacitas, Фестивалот на изобилството, кој се одржува во Ла Паз и регионот на езерото Титикака. Во Алацитас, му се дава чест на Екеко, кој носи среќа. Еден од најпознатите боливиски фестивали е карневалот во Оруро, кој се одржува пред католичката сезона на Великиот пост. Во овој рударски град работниците бараат заштита на Богородица од рудниците. За време на фестивалот Оруро се изведува дијаблада .

Јазик

Трите официјални јазици на Боливија се шпански, кечуански и ајмара. Порано отфрлени како едноставно јазиците на сиромашните Индијци, кечуаните и ајмарите добија наклоност поради зголемените обиди да се зачуваат обичаите на Боливија. Кечуа е првенствено устен јазик, но тој е јазик со меѓународно значење. Првично зборуван за време на империјата Инка, кечуа сè уште го зборуваат околу 13 милиони луѓе во Перу, Боливија, Еквадор, Аргентина и Чиле. Околу три милиони луѓе во Боливијаи Перу зборуваат ајмара. Преживеал со векови и покрај напорите да се елиминира неговата употреба. Сепак, шпанскиот останува доминантен јазик во Боливија и се користи во сите модерни форми на комуникација, вклучувајќи уметност, бизнис и радиодифузија. Боливија е дом и на десетици други јазици, најмногу што ги зборуваат само неколку илјади луѓе. Некои од јазиците се автохтони, додека други пристигнале со имигранти, како што е јапонскиот.

Боливиските Американци, кога не зборуваат англиски, обично зборуваат шпански. Во нивните кариери и семејниот живот во САД, имигрантите сметаат дека овие два јазика се најкорисни. Боливиските американски ученици кои се новите во Соединетите Држави, за кои англискиот е втор јазик, доживеаја зголемени тешкотии да станат вешти во англискиот јазик бидејќи поддршката и финансирањето на двојазичното образование се намалуваат во Соединетите држави.

ПОЗДРАВ

Невербалната комуникација е важна за Боливијаните кога се среќаваат и разговараат. Боливијаните кои потекнуваат од Европејците често ги користат рацете кога зборуваат, додека домородните луѓе од висорамнините обично остануваат неподвижни. Слично на тоа, урбаните жители често се поздравуваат со еден бакнеж во образот, особено ако се пријатели или познаници. Мажите обично се ракуваат и можеби се прегрнуваат. Домородните луѓе многу лесно се ракуваат и се тапкаат по рамениците како дапрегратка. Не се прегрнуваат, ниту се бакнуваат. Боливиските Американци имаат тенденција да користат експанзивни гестови кога комуницираат. Ова се должи на фактот дека повеќето Боливиски Американци се од европско потекло и поверојатно е дека емигрирале во САД.

Динамика на семејството и заедницата

ОБРАЗОВАНИЕ

Во колонијалните времиња, само мажите од високата класа се образувале, било приватно или во училишта управувани од Католичката црква. Во 1828 година, претседателот Антонио Хозе де Сукре нареди да се основаат јавни училишта во сите држави, познати како одделенија. Основните, средните и стручните училишта наскоро станаа достапни за сите Боливијани. Образованието е бесплатно и задолжително за деца на возраст од 7 до 14 години. Меѓутоа, во руралните области на Боливија, училиштата се недоволно финансирани, луѓето се распространети низ селата, а децата се потребни за работа на фармите.

Женките од Боливија имаат тенденција да бидат помалку образовани од нивните машки колеги. Само 81 отсто од девојчињата се праќаат на училиште, во споредба со 89 отсто од момчињата. Вообичаена практика е родителите да ги испраќаат своите ќерки во државни училишта, додека синовите добиваат подобро образование во приватни училишта.

Нивото на образование кај боливиските Американци е обично високо. Повеќето боливиски имигранти се дипломирани средношколци или факултети и тие често добиваат работа во корпорации или во владата. Како и со другите имигранти и малцинствапопулации во САД, создадени се училишта кои се специјално дизајнирани да им служат на потребите на боливиските американски студенти и да ги зачуваат културните традиции и вредности. На пример, во боливиското училиште во Арлингтон, Вирџинија, околу 250 ученици ги вежбаат своите часови по математика и други часови на шпански, пеат „Que Bonita Bandera“ („Какво убаво знаме“) и други патриотски боливиски песни и слушаат народни приказни во мајчин дијалекти.

РАЃАЊЕ И РОДЕНДЕНИ

За Боливијците, родендените се важни настани и речиси секогаш се придружени со забава. Забавата обично започнува околу 6:00 или 7:00 часот навечер. Гостите речиси секогаш ги носат целото семејство, вклучително и децата. По танцувањето и доцниот оброк околу 11:00 часот, колачот се сече на полноќ.

Детските забави, пак, се одржуваат во сабота во роденденската недела. Подароците не се отвораат на настанот, туку по заминувањето на гостите. Традиционално е да не се става името на давателот на роденденскиот подарок, за роденденското дете никогаш да не знае кој го дал секој подарок.

УЛОГАТА НА ЖЕНИТЕ

Иако улогата на жените во боливиското општество претрпе драматични промени, треба уште многу работа да се направи за да се обезбеди дека тие ќе постигнат поголема еднаквост со мажите. Од раѓање, жените се научени да го одржуваат домаќинството, да се грижат за децата и да ги слушаат своите сопрузи. Традиционално,на запад од Чиле и Перу, на југ од Аргентина, на југоисток од Парагвај и на исток и север од Бразил. Една од највпечатливите карактеристики на Боливија, нејзиното високо плато, или Алтиплано, е исто така дом на поголемиот дел од нејзиното население. Алтиплано се наоѓа помеѓу два синџири на планините Андите и е еден од највисоките населени региони во светот, достигнувајќи просечна висина од 12.000 стапки. Иако е студено и ветровито, тој е најгусто населен регион во земјата. Долините и гребените на источните падини на Андите се нарекуваат Јунга, каде живее 30 отсто од населението во земјата и 40 отсто од обработеното земјиште. Конечно, три петтини од Боливија се ретко населени низини. Низините вклучуваат савани, мочуришта, тропски дождовни шуми и полупустини.

ИСТОРИЈА

За оние во релативно неодамна населената западна хемисфера - и, всушност, за повеќето луѓе насекаде во светот - должината на боливиската историја е запрепастувачка. Кога Шпанците пристигнале да ја освојат и потчинат Јужна Америка во 1500-тите, нашле земја која била населена и цивилизирана најмалку 3.000 години. Раните населби на Америндијците веројатно траеле до околу 1400 п.н.е. Уште илјада години, американска култура позната како Чавин постоела во Боливија и Перу. Од 400 п.н.е. до 900 г., културата Тиахуанако семејствата во Боливија беа доста големи, понекогаш со шест или седум деца. Понекогаш, едно домаќинство вклучува повеќе од само маж, жена и деца. Во домот може да живеат и баби и дедовци, чичковци, тетки, братучеди и други роднини, а жените се одговорни за одржување на домаќинството.

Боливијките традиционално играат важна улога во комерцијалните и економските активности. Во посиромашните региони на Боливија, жените често се главната финансиска поддршка за семејството. Од колонијалните времиња, жените придонесуваат за економијата преку активности како што се земјоделство и ткаење.

ДОДВОРСТВО И СВАДБИ

Во руралните средини на Боливија, вообичаено е маж и жена да живеат заедно пред да се венчаат. Процесот на додворување започнува кога мажот бара жена да се пресели кај него. Ако таа го прифати неговото барање, тоа се нарекува „крадење на девојката“. Двојката обично живее во куќата на семејството на мажот. Тие можат да живеат заедно со години, па дури и да имаат деца, пред да заштедат доволно пари за формално да ја прослават нивната заедница.

Урбаните венчавки меѓу Боливијците со европско потекло се слични на оние што се прават во Соединетите Држави. Меѓу местиците (личностите со мешана крв) и другите домородни народи, свадбите се раскошни работи. По церемонијата, невестата и младоженецот влегуваат во специјално украсено такси, заедно со кумот и родителите на невестата и младоженецот. Ситеод другите гости се возат во изнајмен автобус, кој ги носи на голема забава.

Исто така види: Религија и експресивна култура - Maisin

ПОГРЕБИ

Погребните служби во Боливија често вклучуваат мешавина од католичка теологија и домородните верувања. Местизоите учествуваат во скапа услуга позната како velorio. Будењето, или гледањето на телото на починатиот, се случува во просторија во која сите роднини и пријатели седат до четирите ѕида. Таму поминуваат неограничени порции коктели, топли удари и пиво, како и листови кока и цигари. Следното утро, ковчегот се носи на гробиштата. Гостите изразуваат сочувство до семејството, а потоа може да се вратат на погребната прослава. Следниот ден потесното семејство го завршува погребниот обред.

Исто така види: Религија и експресивна култура - Персијци

За местиците кои живеат во близина на Ла Паз, погребниот обред вклучува пешачење до реката Чокеапу, каде што семејството ја мие облеката на починатото лице. Додека алиштата се сушат, семејството руча за пикник, а потоа подига оган за да ја запали облеката. Овој ритуал им носи мир на ожалостените и ја ослободува душата на покојникот во идниот свет.

РЕЛИГИЈА

Доминантна религија во Боливија е римокатолицизмот, религија донесена во земјата од страна на Шпанците. Католицизмот често се меша со други фолклорни верувања кои потекнуваат од цивилизациите на Инка и пред Инка. Боливиските Американци обично ги задржуваат своите римокатолички верувањаоткако ќе влезат во САД. Меѓутоа, откако ќе ја напуштат Боливија, некои боливиски Американци не успеваат да се придржуваат до домородните ритуали и верувања, како што е верувањето во Пахамама, мајката на Земјата на Инките и Екеко, древен бог.

Вработување и економски традиции

Како имигрантите од повеќето земји од Централна и Јужна Америка, Американците од Боливија имаат релативно високо ниво на приход и образование. Нивниот просечен приход е поголем од оној на другите шпански групи како што се Порториканците, Кубанците и Мексиканците. Процентот на жители од Централна и Јужна Америка кои завршиле дванаесетто одделение е двојно поголем од истиот процент на Мексиканци и Порториканци. Исто така, поголем процент од централните и јужноамериканците работат во менаџерски, професионални и други професии со бела јака отколку членовите на другите шпанско групи.

Многу Боливиски Американци високо го ценат образованието, што им овозможило да напредуваат добро на економски план. По пристигнувањето во Соединетите Држави, тие често се вработуваат како службеници и административни работници. Со продолжување на понатамошното образование, Боливиските Американци често напредуваат на менаџерски позиции. Голем процент од Американците од Боливија имале државни работни места или позиции во американски корпорации. Мултинационалните компании често имаат корист од нивните вештини и способности со странски јазици. Боливиските Американци почнаа да работат на универзитетите, и тоа многупредаваат за прашања поврзани со нивната поранешна татковина.

Имиграцијата во Соединетите Држави често е поврзана со економијата на родната земја на имигрантите, а Боливија не е исклучок. Една мерка за економското здравје на Боливија е нејзиниот флуктуирачки трговски биланс со Соединетите Држави. Во раните 1990-ти, Боливија имаше позитивен трговски биланс со САД. Со други зборови, Боливија извезувала повеќе во Америка отколку што увезувала од неа. Меѓутоа, до 1992 и 1993 година, таа рамнотежа беше поместена, предизвикувајќи Боливија да има трговски дефицит со Соединетите Држави од 60 и 25 милиони долари, соодветно. Овие суми се релативно мали, но тие додадоа на националниот долг што е запрепастувачки за една толку сиромашна нација. Всушност, Меѓународниот монетарен фонд и САД ѝ простија дел од долгот на Боливија во 1990-тите, ослободувајќи ја од обврската за плаќање. Соединетите Американски Држави во 1991 година обезбедија грантови, кредити и други парични исплати на Боливија во вкупна вредност од 197 милиони долари. Ваквите економски тешкотии им отежнаа на Боливијаните да заштедат доволно пари за да се преселат во Северна Америка.

Боливиските имигранти се вработени во различни кариери во САД. Меѓу оние имигранти кои давале информации за занимање до Службата за имиграција и натурализација на САД, најголемата поединечна категорија занимања во 1993 година биле професионалните специјалитети и техничките работници. Следната најголема групана боливиските Американци се идентификуваа како оператори, фабрикувачи и работници. Околу две третини од боливиските имигранти во 1993 година избраа да не го идентификуваат своето занимање, процент што е конзистентен со имигрантите од повеќето земји.

Политика и влада

За Боливиските Американци, политичкиот систем на Соединетите Држави е доста познат. И двете земји имаат устав кој ги гарантира основните слободи, влада со три посебни ограноци и Конгрес кој е поделен во два дома. Сепак, додека Соединетите Држави постигнаа извонредна политичка стабилност, владата на Боливија доживеа пресврти и неколку воени удари.

Во Соединетите Држави, Американците од Боливија се чувствуваат удобно со политичкиот процес. Нивното учество во американската политика е насочено кон подобрување на условите за живот во Боливија и други области на Јужна Америка. Во текот на 1990-тите, Боливиските Американци развија силна желба да влијаат на политиката во нивната татковина. Во 1990 година, Боливискиот комитет, коалиција од осум групи кои ја промовираат боливиската култура во Вашингтон, поднеле петиција до претседателот на Боливија да им дозволи на иселениците да гласаат на изборите во Боливија.

Индивидуални и групни прилози

ACADEMIA

Едуардо А. Гамара (1957-) е доцент на Меѓународниот универзитет во Флорида во Мајами, Флорида. Тој е ко-автор на Револуција и реакција: Боливија, 1964-1985 (Книги за трансакции, 1988) и Современа книга на Латинска Америка и Карибите (Холмс и Мејер, 1990). Во 1990-тите тој ја истражуваше стабилизацијата на демократијата во Латинска Америка.

Лео Спицер (1939-) е вонреден професор по историја на колеџот Дартмут во Хановер, Њу Хемпшир. Неговото пишано дело вклучува Сиера Леоне Креоли: Одговори на колонијализмот, 1870-1945 (Универзитет во Висконсин Прес, 1974). Неговите истражувачки грижи се фокусирани на одговорите на Третиот свет на колонијализмот и расизмот.

УМЕТНОСТ

Антонио Сотомајор (1902-) е познат сликар и илустратор на книги. Неговата работа вклучува и голем број историски мурали кои се насликани на ѕидовите на зградите, црквите и хотелите во Калифорнија. Неговите илустрации може да се видат во Најдобар роденден (од Quail Hawkins, Doubleday, 1954); Релатос Чиленос (од Артуро Торес Риоско, Харпер, 1956); и Мексико на Стен Делаплане (од Стентон Делаплајн, Хроника Букс, 1976). Сотомајор има напишано и две детски книги: Каса оди на фиеста (Двоен ден, 1967 година) и Балони: Првите двеста години (Путнам, 1972). Живее во Сан Франциско.

ОБРАЗОВАНИЕ

Хаиме Ескаланте (1930-) е одличен учител по математика чија приказна беше раскажана во наградуваниот филм Stand andДоставување (1987). Овој филм го документира неговиот живот како учител по калкулус во Источен Лос Анџелес, каде што работеше напорно за да им покаже на неговите главно латино часови дека се способни за големи нешта и одлично размислување. Сега предава калкулус во средно училиште во Сакраменто, Калифорнија. Роден е во Ла Паз.

ФИЛМ

Ракел Велч (1940-) е остварена актерка која се појавила во голем број филмови и на сцената. Нејзината филмска работа вклучува Фантастично патување (1966), Еден милион години п.н.е. (1967), Најстарата професија (1967), Најголемиот пакет на Сите тие (1968), 100 пушки (1969 година), Мира Брекинриџ (1969 година), Дивата забава (1975 година) и Мајка, бокали и брзина (1976) . Велч ја доби наградата Златен глобус за најдобра актерка за нејзината работа во Тројцата мускетари (1974). Таа се појави на сцената во Жена на годината (1982).

НОВИНАРСТВО

Хуго Естенсоро (1946-) е остварен на многу полиња. Истакнат е како фотограф на списанија и весници (за која работа добил награди) и уредувал книга поезија ( Antologia de Poesia Brasilena [Антологија на бразилската поезија], 1967 година). Пишувал и како дописник за бројни списанија и во странство и во САД. Во својата кореспонденција, Естенсоро интервјуираше латиноамерикански шефови на држави и политички икнижевни личности во САД. Во 1990-тите, тој беше жител на Њујорк.

ЛИТЕРАТУРА

Бен Микаелсен е роден во Ла Паз во 1952 година. Тој е автор на Rescue Josh McGuire (1991), Sparrow Hawk Red (1993), Одбројување (1997) и Пити (1998). Уникатните авантуристички приказни на Микаелсен не се фокусираат на битката меѓу луѓето и природата. Наместо тоа, тие апелираат за мирен соживот помеѓу природниот и општествениот свет. Микаелсен живее во Боземан, Монтана.

МУЗИКА

Хаиме Ларедо (1941-) е наградуван виолинист кој на почетокот бил забележан по своите виртуозни изведби. Првпат настапувал кога имал осум години. Неговата сличност е врежана на боливискиот печат на авионската пошта.

СПОРТ

Марко Ечевери (1970-) е успешен спортист кој е пофален од професионалните фудбалски фанови. Пред неговата ѕвездена кариера во тимот на DC United, тој веќе беше еден од најпознатите спортисти во Боливија. Играше за фудбалски клубови од Чиле до Шпанија и патуваше низ светот со различни боливиски репрезентации. Тој е капитен на неговиот тим и херој на илјадници боливиски имигранти во областа Вашингтон. Ечевери го предводеше ДЦ Јунајтед до шампионски победи и во 1996 и 1997 година. Во 1998 година, Ечевери имаше рекордни 10 гола во кариерата и постигна личен рекорд со 19 асистенции за вкупно 39 поени. Наречен „Ел Диабло“, Ечевери инеговиот сонародник Хаиме Морено се единствените двајца играчи во историјата на лигата кои постигнале двоцифрени голови и асистенции.

Медиуми

Боливија, земја на ветувањето.

Основано во 1970 година, ова списание ја промовира културата и убавината на Боливија.

Контакт: Хорхе Саравија, уредник.

Адреса: Боливискиот конзулат, 211 East 43rd Street, Room 802, New York, New York 10017-4707.

Адресар за членство, Боливиска Американска стопанска комора.

Оваа публикација ги наведува американските и боливиските компании и сите поединци заинтересирани за трговија меѓу двете земји.

Адреса: Стопанска комора на САД, публикации на меѓународен оддел, 1615 H Street NW, Вашингтон, D.C. 20062-2000 година.

Телефон: (202) 463-5460.

Факс: (202) 463-3114.

Организации и здруженија

Asociacion de Damas Bolivianas.

Адреса: 5931 Beech Avenue, Bethesda, Maryland 20817.

Телефон: (301) 530-6422.

Боливиска Американска стопанска комора (Хјустон).

Ја промовира трговијата меѓу Соединетите Држави и Боливија.

Е-пошта: [email protected].

Онлајн: //www.interbol.com/ .

Боливиското медицинско друштво и професионални соработници, Inc.

Им служи на боливиските Американци во области поврзани со здравјето.

Контакт: Д-р Џејме Ф.Маркез.

Адреса: 9105 Redwood Avenue, Bethesda, Maryland 20817.

Телефон: (301) 891-6040.

Комити Про-Боливија (Про-Боливија комитет).

Чадор организација составена од 10 уметнички групи, лоцирани во Соединетите Американски Држави и во Боливија, со цел зачувување и изведување на боливиските народни танци во САД.

Адреса: P. O. Box 10117, Arlington, Virginia 22210.

Телефон: (703) 461-4197.

Факс: (703) 751-2251.

Е-пошта: [email protected].

Онлајн: //jaguar.pg.cc.md.us/Pro-Bolivia/ .

Извори за дополнителна студија

Блер, Дејвид Нелсон. Земјата и народот на Боливија. Њујорк: J. B. Lippincott, 1990.

Грифит, Стефани. „Боливијците посегнуваат по американскиот сон: добро образовани имигранти со високи аспирации работат напорно, просперираат во областа D.C.“. Вашингтон пост. 8 мај 1990 година, стр. Е1.

Клајн, Херберт С. Боливија: Еволуцијата на мултиетничкото општество (второ издание). Њујорк: Oxford University Press, 1992.

Моралес, Waltraud Queiser. Боливија: Земја на борбата. Болдер, Колорадо: Westview Press, 1992.

Pateman, Robert. Боливија. Њујорк: Маршал Кевендиш, 1995 година.

Шустер, Ангела, М. „Вратен светиот боливиски текстил“. Археологија. Vol. 46, јануари/февруари 1993 година, стр. 20-22.напредуваше. Нејзиниот центар за ритуали и церемонии беше на брегот на езерото Титикака, најголемото пловно езеро во светот и доминантен дел од географијата на Боливија. Културата на Тиахуанако беше многу развиена и просперитетна. Имаше извонредни транспортни системи, патна мрежа, наводнување и впечатливи градежни техники.

Ајмарските Индијанци последователно извршиле инвазија, веројатно од Чиле. На крајот на петнаесеттиот век, перуанските Инки се зафатија во земјата. Нивното владеење продолжило до доаѓањето на Шпанците во 1530-тите. Шпанското владеење било познато како колонијален период и било обележано со развојот на градовите, суровото угнетување на Индијанците и мисионерската работа на католичките свештеници. Борбата за независност од Шпанија започна во XVII век, а најзначајниот бунт се случи кога Ајмара и Кечуа се обединија на крајот на XVIII век. Нивниот водач на крајот бил фатен и погубен, но бунтовниците продолжиле да се спротивставуваат и повеќе од 100 дена, околу 80.000 Индијанци го опседнале градот Ла Паз. Генералот Антонио Хозе де Сукре, кој се борел заедно со Симон Боливар, конечно стекнал независност од Шпанија во 1825 година. Новата нација била република, со сенат и дом на претставници, извршна власт и судство.

Речиси веднаш штом Боливија ја доби својата независност, загуби две катастрофални војни

Чиле, и во тој процес, го загуби единствениот крајбрежен пристап. Ја изгуби третата војна во 1932 година, овој пат со Парагвај, што дополнително го намали нејзиниот имот. Дури и на крајот на дваесеттиот век, таквите неуспеси продолжија силно да тежат на боливиската психа и влијаеа на политичките акции во главниот град Ла Паз.

Историскиот успех на Боливија во добивањето вредно богатство од под нејзината почва беше мешан благослов. Само неколку години по доаѓањето на Шпанците, среброто било откриено во близина на градот Потоси. Иако индиската легенда предупредуваше дека среброто не треба да се ископува, Шпанците воведоа комплексен систем за рударство за да ја извадат рудата од Серо Рико („Богат рид“). Во шеснаесеттиот и седумнаесеттиот век највредниот ресурс на Боливија тече во касата на шпанското кралско семејство. Голем дел од залихите на сребро се исцрпени по само 30 години, и бил потребен нов метод за вадење на рудата. Беа развиени методи со користење на високо отровна жива и овозможија екстракција на руда од пониска класа со векови. Студениот и непристапен регион околу Потоси брзо стана најнаселен град во шпанска Америка; до околу 1650 година, неговото население беше 160.000. Меѓутоа, за оние кои мораа да работат под Серо Рико, скоро секогаш Америдијанци, добрата среќа на рударството значеше повреда, болест и смрт. Илјадници загинаа под стрмните падини.

МОДЕРНА ЕРА

Покрај тоа што беше извозник на сребро, Боливија стана и водечки снабдувач на калај за светските пазари. Иронично, работните услови во рудниците доведоа до еволуција на модерната политичка држава во Боливија. Условите во рудниците продолжија да бидат толку одвратни што се формираше работничка партија, Националното револуционерно движење или МНР. Под водство на претседателот Паз Естенсоро во 1950-тите, МНР ги национализираше рудниците, земајќи ги од приватни компании и префрлајќи ја сопственоста на владата. МНР, исто така, започна важни земјишни и индустриски реформи. За прв пат, Индијците и другите работници сиромашни имаа можност да ја поседуваат земјата на која тие и нивните предци се труделе со генерации.

Од 1970-тите па наваму, Боливија претрпе неуспеси поради неконтролираната инфлација, други влошени економски услови и низа воени диктатори. Сепак, до крајот на дваесеттиот век, некои мерки на економска стабилност се вратија. Економијата на Боливија отсекогаш била доминирана од рударство, сточарство и овци, но растењето на листовите на кока станало голем проблем до 1980-тите. Од листовите нелегално може да се направи паста од кока, која потоа се користи за производство на кокаин. Во 1990-тите, боливиската влада се обиде да ја намали трговијата со дрога. Нелегалното производство и продажба на кокаин е главна точка на расправијамеѓу САД и Боливија. Во Вашингтон, Боливија, како и другите земји, мора редовно да се „сертификува“ како партнер кој напорно работи на ставање крај на трговијата со дрога; овој процес е често политички наполнет и долг, оставајќи ги сиромашните нации кои се зависни од американската трговија, грантови и кредити да си го одложат своето време. Овој процес го отежнува фактот што листовите на кока отсекогаш биле дел од секојдневниот живот на милиони Боливијци. Не е невообичаено да се видат рурални Боливијани како џвакаат листови кока.

Боливиските имигранти пристигнуваат во Соединетите Држави со предности што не ги делат многу други имигрантски групи. Боливиските Американци се издвојуваат од другите имигрантски групи бидејќи, за разлика од другите кои бегаат од бруталните режими, Боливијците патуваат во Соединетите држави барајќи поголеми економски и образовни можности. Како такви, тие поминуваат подобро од оние кои бараат политички азил, како што се Салвадорците и Никарагванците. Исто така, Боливијците обично доаѓаат од големите градови и полесно се прилагодуваат на урбаните американски области. Тие се добро образовани и имаат високи професионални аспирации. Нивните семејства обично се непроменети, а нивните деца се снаоѓаат добро во училиште бидејќи родителите потекнуваат од високо образование. Во 1990-тите, Стефани Грифит, активистка во имигрантските заедници изјави дека, од сите неодамнешни имигранти, Боливијците се најблиску до постигнување на националнотосон.

НАСЕЛУВАЊА

Од 1820 година, повеќе од еден милион имигранти од Централна и Јужна Америка се населиле во Соединетите Држави, но кои биле или од каде дошле останува мистерија. Дури во 1960 година, Бирото за попис на САД ги категоризираше овие имигранти според нивната нација на потекло. Во 1976 година, Бирото за попис процени дека жителите на Централна и Јужна Америка од земјите што зборуваат шпански сочинуваат седум проценти од населението со шпанско потекло во Соединетите држави. Покрај тоа, големината на боливиската американска заедница беше тешко да се утврди бидејќи многу Боливијци пристигнуваат во САД со туристички визи и остануваат на неодредено време со пријателите или семејството. Поради ова, и поради тоа што вкупниот број на боливиски имигранти во оваа земја е релативно мал, проценките на боливиските имиграциски бранови во Соединетите држави можеби е невозможно да се утврдат.

Податоците од пописот во САД покажуваат дека во 10-те години помеѓу 1984 и 1993 година, само 4.574 Боливијци станале државјани на САД. Годишната стапка на имиграција е стабилна, се движи од ниска во 1984 година од 319 до висока во 1993 година од 571. Просечниот број на натурализирани Боливијци секоја година е 457. Во 1993 година, 28.536 Боливијци биле примени во Соединетите држави. Во истата година, само 571 боливиски имигрант биле натурализирани како државјани на САД. Оваа ниска стапка на натурализација ги одразува стапките на другитеЦентрална и Јужна Америка заедници. Ова сугерира дека боливиските Американци имаат континуиран интерес за Боливија и ја држат отворена можноста за враќање во Јужна Америка во иднина.

Иако релативно мал број Боливијци имигрираат во Соединетите Држави, оние кои имигрираат често се свештенички и административни работници. Овој егзодус или „одлив на мозоци“ на образовани работници им наштети на Боливија и Јужна Америка како целина. Тоа е миграција на средната класа од една од најсиромашните нации во светот. Од сите имигранти од Јужна Америка, имигрантите во Боливија претставуваат најголем процент на професионалци, од 36 проценти во средината на 1960-тите до скоро 38 проценти во 1975 година. За споредба, просечниот процент на професионални имигранти од другите јужноамерикански земји беше 20 проценти. Овие образовани работници главно патуваат во американските градови на бреговите на оваа земја, сместувајќи се во урбаните центри на западниот брег, североисточниот и заливските држави. Таму тие и повеќето имигранти наоѓаат удобна популација на луѓе со слична историја, статус и очекувања.

Најголемите заедници на боливиски Американци се во Лос Анџелес, Чикаго и Вашингтон, Д.Ц. На пример, проценката од раните 1990-ти покажа дека околу 40.000 боливиски Американци живееле во и околу Вашингтон, Д.Ц.

Како и повеќето јужноамерикански имигранти, повеќето патници од Боливија до Обединетите нацииДржавите влегуваат преку пристаништето Мајами, Флорида. Во 1993 година, од 1.184 примени боливиски имигранти, 1.105 влегле преку Мајами. Овие бројки, исто така, откриваат колку е мал боливискиот егзодус. Во истата година, на пример, колумбиските имигранти во Соединетите држави броеле речиси 10.000.

Американските семејства посвојуваат мал број боливиски деца. Во 1993 година имало 123 вакви посвојувања, при што биле посвоени 65 девојчиња и 58 момчиња. Мнозинството од тие деца биле посвоени кога имале помалку од една година.

Акултурација и асимилација

Боливиските Американци генерално сметаат дека нивните вештини и искуство добро ги подготвуваат за живот во САД. Сепак, до крајот на дваесеттиот век,

На 45-годишнината од доделувањето на државјанство на САД на Порторико во Њу Јорк, Гледис Гомез од Бронкс ќе ја претставува нејзината матична земја Боливија. Таа држи знаме на САД и Порторика. Антимигрантските чувства растеа, особено кон имиграцијата на Мексиканската Америка, и овие чувства честопати не успеваа да направат разлика помеѓу Централно и Јужна Америка и помеѓу легална и илегална имиграција. Така, преселбата во САД е предизвик за Боливијаните.

ТРАДИЦИИ, ОБИЧАИ И ВЕРУВАЊА

Боливиските Американци се обидуваат да всадат кај своите деца силно чувство за културата на

Christopher Garcia

Кристофер Гарсија е искусен писател и истражувач со страст за културни студии. Како автор на популарниот блог, World Culture Encyclopedia, тој се стреми да ги сподели своите сознанија и знаења со глобалната публика. Со магистерска диплома по антропологија и долгогодишно искуство во патувањето, Кристофер носи уникатна перспектива во културниот свет. Од сложеноста на храната и јазикот до нијансите на уметноста и религијата, неговите написи нудат фасцинантни перспективи за различните изрази на човештвото. Привлечното и информативно пишување на Кристофер беше прикажано во бројни публикации, а неговата работа привлече сè поголемо следбеници на културни ентузијасти. Без разлика дали навлегува во традициите на древните цивилизации или ги истражува најновите трендови во глобализацијата, Кристофер е посветен на осветлувањето на богатата таписерија на човечката култура.