Американци од Сиера Леоне - историја, модерна ера, првите жители на Сиера Леоне во Америка

 Американци од Сиера Леоне - историја, модерна ера, првите жители на Сиера Леоне во Америка

Christopher Garcia

од Франческа Хемптон

Преглед

Сиера Леоне се наоѓа на она што некогаш се нарекувало „Оризовиот брег“ во Западна Африка. Нејзините 27.699 квадратни милји се граничат со републиките Гвинеја на север и североисток и Либерија на југ. Опфаќа области на обилни дождовни шуми, мочуришта, рамнини на отворена савана и ридско место, кои се издигнуваат до 6390 стапки во Лома Манса (Бинтимани) во планините Лома. Земјата понекогаш се нарекува во скратена форма како „Salone“ од имигрантите. Населението се проценува на 5.080.000. Националното знаме на Сиера Леоне се состои од три еднакви хоризонтални ленти во боја со светло зелена на врвот, бела во средината и светло сина на дното.

Оваа мала земја ги вклучува татковините на 20 африкански народи, вклучувајќи ги Менде, Локо, Темне, Лимба, Сусу, Јалунка, Шербро, Булом, Крим, Коранко, Коно, Ваи, Киси, Гола и Фула, вториот има најголем број. Нејзиниот главен град, Фритаун, бил основан како засолниште за вратените робови во осумнаесеттиот век. Исто така, живеат мал број Европејци, Сиријци, Либанци, Пакистанци и Индијци. Околу 60 проценти од жителите на Сиера Леоне се муслимани, 30 проценти се традиционалисти и 10 проценти се христијани (најчесто англикански и римокатолици).

ИСТОРИЈА

Научниците веруваат дека најраните жители на Сиера Леоне биле Лимба и Капез, или Сапе.заробените Мендес, Темнес и членовите на другите племиња успеале да ја преземат контролата над нивниот брод со робови, Амистад. Амистад на крајот стигна до американските води и оние на бродот можеа да ја обезбедат својата слобода откако Врховниот суд на САД пресуди во нивна корист.

ЗНАЧАЈНИ ИМИГРАЦИОНИ БРАНОВИ

Во текот на 1970-тите, нова група жители на Сиера Леоне почнала да влегува во Соединетите Држави. Повеќето добија студентски визи за студирање на американските универзитети. Некои од овие студенти избраа да останат во Соединетите Држави со добивање статус на легален престој или венчавање со американски државјани. Многу од овие жители на Сиера Леоне се високо образовани и влегле во областа на правото, медицината и сметководството.

Во 1980-тите, зголемен број жители на Сиера Леоне влегоа во Соединетите Држави за да ги избегнат економските и политичките тешкотии во нивната татковина. Додека многумина продолжија да го следат своето образование, тие исто така работеа за да им помогнат на членовите на семејството дома. Додека некои се вратија во Сиера Леоне на крајот на студиите, други бараа статус на жител за да можат да продолжат да работат во Соединетите држави.

До 1990 година, 4.627 американски граѓани и жители го пријавиле своето прво потекло како Сиера Леоне. Кога граѓанската војна ја зафати Сиера Леоне во текот на 1990-тите, нов бран имигранти дојде во Соединетите држави. Многу од овие имигранти добија пристап преку посетители илистудентски визи. Овој тренд продолжи меѓу 1990 и 1996 година, бидејќи уште 7.159 жители на Сиера Леоне легално влегле во САД. По 1996 година, некои бегалци од Сиера Леоне можеа да влезат во Соединетите Држави со непосреден статус на легален престој, како корисници на имиграциските лотарии. Други ја добија новоформираната ознака Приоритет 3 за бегалците со блиски семејни врски во Соединетите Држави. Високата комисија за бегалци на Обединетите нации проценува дека за 1999 година, годишниот број на преселени жители на Сиера Леоне може да достигне 2.500.

НАСЕЛУВАЊА

Голем број американски граѓани кои зборуваат гулах, од кои многу се со потекло од Сиера Леоне, продолжуваат да живеат на Морските Острови и крајбрежните области на Јужна Каролина и Џорџија. Некои острови со значително население се Хилтон Хед, Света Елена и Вадмалав. Во децениите пред Американската граѓанска војна, многу робови што зборуваат Гула/Гичи се обидоа да избегаат од нивните плантажи во Јужна Каролина и Грузија. Од нив, многумина отидоа на југ, барајќи засолниште кај Индијанците од Крик во Флорида. Заедно со Крикс и другите зафатени племиња, тие го создадоа општеството на Семинолите и се повлекоа подлабоко во мочуриштата на Флорида. По Втората Семинолска војна, која траеше од 1835 до 1842 година, многу жители на Сиера Леоне им се придружија на своите домородни американски сојузници на „Патеката на солзите“ до Вевока на територијата на Оклахома.Други ја следеа Дивата мачка, синот на поглаварот на Семинол, кралот Филип, во колонијата Семинол во Мексико преку Рио Гранде од Игл Пас, Тексас. Други останаа во Флорида и се асимилираат во културата на Семинол.

Најголемата концентрација на имигранти од Сиера Леоне живее во метрополитенската област Балтимор-Вашингтон, D.C. Други значителни енклави постојат во предградијата на Александрија, Ферфакс, Арлингтон, Фолс црква и Вудбриџ во Вирџинија, и во Лендовер, Ланхам, Шеверли, Силвер Спринг и Бетесда во Мериленд. Исто така, постојат заедници на Сиера Леоне во метрополитенските области Бостон и Лос Анџелес и во Њу Џерси, Флорида, Пенсилванија, Њујорк, Тексас и Охајо.

Акултурација и асимилација

Народот Гула/Гичи можеше да зачува дел од нивниот оригинален јазик, култура и идентитет од повеќе причини. Прво, за разлика од повеќето други поробени африкански народи, тие успеаја да останат заедно во големи концентрации. Ова првично беше резултат на нивната експертиза како садници на ориз во време кога малкумина бели работници ги имаа овие вештини. Купувачите бараа заробеници од Сиера Леоне на пазарите за робови специјално за оваа способност. Според Опала, „Тоа беше африканската технологија која создаде сложени насипи и водни патишта кои ги трансформираа ниските мочуришта на југоисточниот брег во илјадници хектари фарми за ориз“. СекундаПричината за зачувување на културата на Гулах во Америка беше тоа што робовите имале поголема отпорност на маларија и други тропски болести отколку белците. И на крај, имаше голем број жители на Сиера Леоне кои живееја на југ. Во парохијата Света Елена, на пример, населението на робови во првите десет години од деветнаесеттиот век пораснало за 86 проценти. Односот на црнците и белците во Бофор, Јужна Каролина беше речиси пет спрема еден. Овој сооднос бил поголем во некои области, а црните надгледници управувале со цели плантажи додека сопствениците живееле на друго место.

Како што заврши Американската граѓанска војна во 1865 година, можностите за Гула да купат земјиште на изолираните Морски Острови беа многу поголеми отколку за Афроамериканците на копното. Иако парцелите ретко надминуваа десет хектари, тие им дозволија на нивните сопственици да го избегнат типот на делење и земјоделство закупци што ги карактеризираше животите на повеќето Афроамериканци за време на годините на Џим Кроу. „Пописот од 1870 година покажува дека 98 отсто од населението на Света Елена од 6.200 било црнци и дека 70 отсто поседувале свои фарми“, напишала Патриша Џонс-Џексон во When Roots Die.

Од 1950-тите, сепак, Гулазите кои живеат на Морските острови беа негативно погодени од приливот на развивачи на одморалишта и изградбата на мостови до копното. На многу острови каде Гулах некогаш претставуваше огромно мнозинство однаселението, тие сега се соочуваат со статус на малцинство. Сепак, повторно има интерес за наследството и идентитетот на Гулах, и се прават силни напори културата да се одржи во живот.

Неодамнешните имигранти од Сиера Леоне, иако се расфрлани низ различни држави, имаат тенденција да се собираат во мали заедници за взаемна поддршка. Многумина се дружат или слават обичаи кои редовно ги зближуваат. Повторното појавување во некои случаи на мрежи за поддршка на семејства и племиња ја направи транзицијата во нова земја полесна отколку што можеше да биде. Ефектите од расизмот што го доживуваат Афроамериканците и другите имигранти во Соединетите држави се минимизирани бидејќи многу Американци од Сиера Леоне се високо образовани и го користат англискиот како прв или втор јазик. Иако не е невообичаено новодојдените луѓе да работат две или три работни места за да се издржуваат себеси и своите семејства во Сиера Леоне, други успеале да постигнат почит и професионален статус во различни добро платени кариери. Американците од Сиера Леоне, исто така, имаа голема корист од пријателството и поддршката на многу поранешни волонтери на Мировниот корпус кои служеа во Сиера Леоне почнувајќи од 1960-тите.

ТРАДИЦИИ, ОБИЧАИ И ВЕРУВАЊА

Во Сиера Леоне се смета за непристојно да се погледне директно во очите на социјалниот претпоставен. Затоа, обичните луѓе не гледаат директно во нивните владетели, ниту пак жените гледаатдиректно кај нивните сопрузи. Кога земјоделецот сака да започне да работи на ново место, може да се консултира со волшебник (Крио, човек на лукин-грон ). Ако се открие дека ѓаволите поседуваат област, тие може да бидат почестени со жртва како оризово брашно или ѕвонче виснат од рамка на врвка од бел сатен. Првиот мек ориз од жетвата се тепа за да се направи брашно gbafu и се тргнува кон ѓаволите на фармата. Овој гбафу потоа се завиткува во лист и се става под дрво сење или камен за острење мачети, бидејќи се верува дека во овој камен има и ѓавол. Друг обичај е дизајниран да ја одбрани птицата kaw kaw , која е голема лилјак, која се смета за вештерка која ја цица крвта на малите деца. За да се заштити детето, околу неговото торзо се врзуваат конец и од него се закачуваат чаре со стихови од Куранот завиткани во лисја. Криос имаат и свој свадбен обичај. Три дена пред свадбата, потенцијалните свекор на невестата ѝ носат калаба во која има игла, грав (или бакарни монети) и кола ореви за да ја потсетат дека од неа се очекува да биде добра домаќинка, да се грижи за парите на нивниот син, да донесе нека му е со среќа и да роди многу деца.

Традицијата на Гула/Гичи за правење вентилатор, кои се рамни, цврсто ткаени, кружни корпи од слатка трева, е една од највидливите врски помеѓу таа култура и западноафриканската култура. Овиекорпите се продаваат на градските пазари и на улиците на Чарлстон од 1600-тите. Во Сиера Леоне, овие корпи сè уште се користат за варење ориз. Друго задржување од западноафриканската традиција е верувањето дека неодамна починатите роднини може да имаат моќ да посредуваат во духовниот свет и да ги казнуваат грешките.

ПОГОЛЕМИ

Во јазиците на Сиера Леоне постојат богати разновидни поговорки, а духовитата размена на поговорки е традиција на разговор. Крио, најчестиот јазик што го зборуваат жителите на Сиера Леоне, содржи некои од најживописните поговорки: Inch no in masta, kabasloht no in misis — Импликацијата го познава својот господар (исто како што) фустанот ја познава својата љубовница. Оваа поговорка се користи за да ги предупреди луѓето дека сте свесни дека зборуваат за вас. Ogiri de laf kenda foh smehl— Огири се смее на кенда поради нејзиниот мирис. (Кендата и огири, кога се неварени, се и зачини со мирис на ранг). Mohnki tahk, mohnki yehri– Мајмун зборува, мајмун слуша. (Лицата кои размислуваат слично ќе се разберат). We yu bohs mi yai, a chuk yu wes (Коно) — Око за око, заб за заб. Bush noh de foh trwoe bad pikin — Лошите деца не смеат да бидат фрлени во грмушка. (Колку и да постапува лошо детето, неговото семејство не може да го одрече).

КУЈНА

Оризот сè уште е главен производ и во Сиера Леоне и меѓу имигрантите во САД. Друга вообичаена храна е маниоката подготвена со палмино масло во чорби и сосови. Ова често се комбинира со ориз, пилешко и/или бамја и може да се јаде за појадок, ручек или вечера. Меѓу островите Гула на морето, оризот, исто така, ја формира основата на сите три оброци. Се комбинира со различни меса, гуми, зеленило и сосови, многу сè уште се подготвуваат и се јадат според старите традиции, иако, за разлика од Сиера Леоне, свинското месо или сланината е чест додаток. Популарен рецепт за Гула е Фрогмор чорба, кој содржи чаден говедски колбас, пченка, ракови, ракчиња и зачини. Жителите на Сиера Леоне исто така уживаат во Prawn Palava, рецепт кој содржи кромид, домати, кикирики, мајчина душица, чили пиперки, спанаќ и ракчиња. Најчесто се служи со варени јамови и ориз.

МУЗИКА

Со својата шарена мешавина на африкански и западни култури, музиката од Сиера Леоне е исклучително креативна и разновидна и претставува суштински дел од секојдневниот живот и во Фритаун и во внатрешноста. На инструментите доминира голема разновидност на тапани. Групите за тапани може да вклучуваат и жива мешавина на кастанети, отчукувани ѕвона, па дури и дувачки инструменти. Жителите на Сиера Леоне од северните делови на земјата, Коранкос, додаваат еден вид ксилофон, баланги . Друг популарен инструмент е сеигурех, кој се состои од камења во калаба врзан со јаже. Сеигурето се користи за да се обезбеди ритам во позадина. Подолгите музички парчиња се водени од маестрален тапанар и содржат вградени сигнали во целокупниот ритам што укажуваат на големи промени во темпото. Некои парчиња може да додадат континуирано дување на свиреж како контрапункт. Во Фритаун, традиционалната племенска музика им отстапи место на различни стилови на калипсо кои вклучуваат западни инструменти како што е саксофонот. Во Соединетите Држави, многу музички и танцови традиции од Сиера Леоне се одржуваат во живот од страна на танцовата компанија Ko-thi од Медисон, Висконсин. Групи како Beaufort, South Carolina, Hallelujah Singers изведуваат и снимаат традиционална музика на Гула.

ТРАДИЦИОНАЛНИ НОСТИ

Костимите што ги носат членовите на културата Крио имаат викторијански вкус. Западниот фустан од училишни униформи до костуми може да се носи и во строг британски стил или со креативни варијации и посветли бои. Меѓу мажите од работничката класа во Фритаун, преовладуваат кошули и шорцеви со живописни дезени. Мажите од внатрешните села можат да носат само шипки или да се облекуваат во елегантни бели или светло обоени наметки кои се движат по земјата. Покривот за глава е исто така вообичаен и може да се состои од завиткана ткаенина во муслимански стил, капи во западен стил или украсени кружни капи. Помеѓу жените, понекогаш се популарни фустаните кабало кои се долги и со надуени ракави.Племенските жени генерално сакаат завиткана покривка за глава и дводелен костим кој се состои од здолниште, или лапа, и блуза или буба. Начинот на кој се носат овие облеки варира во зависност од племето. Во културата на Менде, на пример, booba се става внатре. Кај Темне, таа се носи полабаво. Жените од мандинго може да носат двојна шипка околу спуштеното деколте, а понекогаш и да ги носат блузите надвор од рамото.

ТАНЦИ И ПЕСНИ

Еден белег на културата на Сиера Леоне е инкорпорирањето на танцот во сите делови од животот. Невестата може да танцува на пат до домот на нејзиниот нов сопруг. Семејството може да танцува на гробот на оној кој е мртов три дена. Според Рој Луис во Сиера Леоне: Модерен портрет, „Танцот е ... главниот медиум на народната уметност; тоа е оној на кој европските влијанија најмалку веројатно ќе влијаат. Постојат танци за секој прилика, за секоја возраст и за двата пола“. Бидејќи оризот служи како еден од темелите на економијата на Сиера Леоне, многу танци ги вклучуваат движењата што се користат за одгледување и собирање на оваа култура. Други танци ги слават постапките на воините и може да вклучуваат танцување со мечеви и нивно фаќање надвор од воздухот. Бујан е „танцот на среќата“, деликатна размена меѓу две тинејџерки облечени целосно во бело и облечени во црвени марами. На фетенке танцуваат двајца младиКако што империјата Мандинго паднала под напад на Берберите, бегалците, вклучувајќи ги Сусус, Лимба, Конос и Коранкос, влегле во Сиера Леоне од север и исток, терајќи ги народите Булом до брегот. Денешните племиња Менде, Коно и Ваи потекнуваат од напаѓачите кои се нафрлија од југ.

Името Сиера Леоне потекнува од името Сиера Лиоа, или „Планина Лав“, дадено на земјата во 1462 година, од португалскиот истражувач Педро Да Синта кога ги набљудувал нејзините диви и забранети ридови. Во рамките на Сиера Леоне, Португалците ги изградија првите утврдени трговски станици на африканскиот брег. Како Французите, Холанѓаните и Бранденбургерите, тие почнаа да тргуваат со производна стока, рум, тутун, оружје и муниција за слонова коска, злато и робови.

Во почетокот на шеснаесеттиот век, сите овие народи биле постојано напаѓани од Темните. Како Кисис, Темните се банту луѓе кои зборуваат јазик поврзан со свахили. Тие се преселиле на југ од Гвинеја по распадот на империјата Сонгај. Предводени од Баи Фарама, Темните ги нападнале Сусус, Лимбас и Менде, како и Португалците и создале силна држава долж трговскиот пат од Порт Локо до Судан и Нигер. Тие продадоа многу од овие освоени народи на Европејците како робови. Кон крајот на шеснаесеттиот век, Сусусите, кои преминале во ислам, се побуниле против христијанскиот Темнес и поставилемомчиња, движејќи се од пети до пети и мавтајќи со црни марами. Понекогаш, цели заедници може да се соберат да танцуваат на прославата на муслиманскиот фестивал Еидул-Фитри или кулминацијата на иницијациите на тајното друштво Поро или Санде. Овие ора обично ги водат мајстори на тапанари и танчери. За Американците од Сиера Леоне, танцувањето продолжува да биде дефинитивен дел од многу собири и радосен дел од секојдневниот живот.

ЗДРАВСТВЕНИ ПРАШАЊА

Сиера Леоне, како и многу тропски земји, е дом на различни болести. Поради граѓанската војна, која уништи многу здравствени установи, здравствените услови се влошија во Сиера Леоне. Советите издадени во 1998 година од страна на Центрите за контрола на болести ги предупредија патниците во Сиера Леоне дека маларијата, сипаниците, колерата, тифусна треска и треската Ласа се распространети низ целата земја. Светската здравствена организација продолжува да препорачува вакцинација против жолта треска за оние кои влегуваат во земјата и предупредува дека изложеноста на инсекти може да резултира со филаријаза, лајшманиоза или онхоцерцијаза, иако ризикот е низок. Пливањето во свежа вода може да доведе до изложеност на паразитот шистозомијаза.

Друго здравствен проблем што влијае на американското население од Сиера Леоне е контроверзноста околу практиката на обрежување на жените. Се вели дека седумдесет и пет проценти од жените од Сиера Леоне ја поддржуваат практиката која вклучува отстранувањеклиторисот, како и големите и малите усни кај девојчињата во предпубертет, често во нехигиенски услови и обично без анестезија. Организациите како Националниот совет на муслиманските жени и тајното друштво Бондо ја бранат практиката. Водечкиот портпарол за женско обрежување, Хаја Иша Сасо, тврди дека „обредот на женско обрежување е свет, се плаши и се почитува. Тоа е религија за нас“. Џозефин Маколи, жесток противник на женското обрежување, забележа во Електронска пошта & засилувач; Гардијан дека практиката е „сурова, непрогресивна и целосна злоупотреба на правата на децата“. Многу истакнати Американки ја критикуваа оваа практика, нарекувајќи ја генитално осакатување, а не обрежување, а некои жени од Сиера Леоне побараа засолниште против тоа.

Јазик

Поради долгата колонијална поврзаност со Британија, официјален јазик на Сиера Леоне е англискиот, а повеќето Американци од Сиера Леоне го зборуваат како прв или втор јазик. Се зборуваат и петнаесет други племенски јазици и бројни дијалекти. Овие јазици спаѓаат во две посебни групи. Првата е јазичната група Манде , која по структура наликува на Мандинка и ги вклучува Менде, Сусу, Јалунка, Коранко, Коно и Ваи. Втората група е групата полубанту , која ги вклучува Темне, Лимба, Булом (или Шербро) и Крим. Нашироко се зборува и мелодичниот крио јазикод Американците од Сиера Леоне. Крио е создаден во Фритаун од спој на разни европски и племенски јазици. Со исклучок на пасивниот глас, Крио користи целосен комплемент на глаголски времиња. Граматиката и изговорот на Крио се слични на многу африкански јазици.

Јазикот што го зборуваат луѓето Гула/Гичи од крајбрежните Јужна Каролина и Џорџија е многу сличен со Крио. Јазикот Гулах задржува голема западноафриканска синтакса и комбинира англиски вокабулар со зборови од африкански јазици како што се Еве, Мандинка, Игбо, Тви, Јоруба и Менде. Голем дел од граматиката и изговорот на гулашките јазици е изменет за да одговара на африканските обрасци.

ПОЗДРАВ И ДРУГИ ПОПОПУЛАРНИ ИЗРАЗИ

Некои од попопуларните изрази на Гула вклучуваат: бит на ајун, механичар - буквално, „тепа на железо“; troot ma-wt, вистинито лице - буквално, „уста на вистината“; шо дед, гробишта - буквално, „сигурно мртов“; тебл тапа, проповедник - буквално, „тапер на маса“; Ty ooonuh ma-wt, Тиши, престани да зборуваш - буквално, „врзи ја устата“; крак тет, да се зборува - буквално, „пукаат заби“ и јас хан шахт плати-шун, краде - буквално, „Нему му недостасува трпение на раката“.

Популарните крио изрази вклучуваат: nar way e lib-well, затоа што работите се лесни со него; пикин, доенче (од picanninny, англиско одшпански); пекено нино, мало дете; plabba, или palaver, проблеми или дискусија за неволја (од францускиот збор "palabre,"); и Долга прачка но кил нободи, Долгиот пат не убива никого.

Динамика на семејството и заедницата

Семејните и клановите односи се исклучително важни за жителите на Сиера Леоне кои живеат во Соединетите Држави. Според Рој Луис, „Она што му припаѓа на еден, му припаѓа на сите, и човекот нема право да одбие да земе роднина или да го подели својот оброк или неговите пари со роднина. Ова е африканската социјална традиција“. Во традиционалните села, основната социјална единица била мавеи, или (на Менде) мавеи. Мавеи вклучуваше маж, неговата жена или жени и нивните деца. За побогатите мажи, тоа може да вклучува и помлади браќа и нивните сопруги и невенчани сестри. Сопругите беа сместени, секогаш кога беше можно, во неколку куќи или pe wa. Ако жените живееле заедно во куќа, постарата жена ги надгледувала помладите. Бидејќи полигамијата е нелегална во Соединетите Држави, овие брачни обичаи создадоа сериозен проблем во некои имигрантски домаќинства. Во неколку случаи, полигамните врски се продолжуваат тајно или на неформална основа.

Општо земено, маж од Сиера Леоне има посебен однос со братот на неговата мајка, или Кенија. Се очекува Кенија да му помогне, особено во плаќањето на неговиот брак.Во многу случаи, мажот се жени со ќерката на Кенија. Браќата на таткото се почитуваат како „мали татковци“. Неговите ќерки се сметаат за машки сестри. Сестрите на двајцата родители се сметаат за „мали мајки“ и не е невообичаено детето да го одгледуваат блиските роднини, а не неговите родители. Во различен степен, жителите на Сиера Леоне во Соединетите Држави одржуваа врски со кланови и се формираа неколку групи за поддршка врз основа на етнички или началнички припадности, како што се Прогресивната унија Фула и Друштвото за наследство Крио.

Во рамките на заедницата Гула/Гичи, на сопружниците донесени во заедницата од надворешниот свет често не им се верува или не се прифаќаат многу години. Споровите во заедницата во голема мера се решаваат во црквите и „пофалните куќи“. Ѓаконите и министрите често интервенираат и се обидуваат да го решат конфликтот без да ја казнат ниту едната страна. Однесувањето на случаи пред судови надвор од заедницата е навредливо. По бракот, парот генерално гради куќа во или во близина на „дворот“ на родителите на сопругот. Дворот е голема површина што може да прерасне во вистинска локација за клан ако неколку синови донесат сопружници, па дури и внуци може да пораснат и да се вратат во групата. Кога живеалиштата се состојат од мобилни домови, тие често се сместени во роднински кластери.

ОБРАЗОВАНИЕ

Образованието е високо ценето во рамките на имигрантската заедница во Сиера Леоне.Многу имигранти влегуваат во Соединетите Држави со студентски визи или по стекнување дипломи од британските универзитети или од колеџот Фура Беј во Фритаун. Неодамнешните имигранти посетуваат училиште веднаш штом ќе се постигне економска стабилност на семејството. Многу деца имигранти од Сиера Леоне, исто така, добиваат образование за нивните културни традиции преку иницијација во меѓуплеменските тајни друштва Поро (за момчиња) и Санде (за девојчиња).

Некои членови на народите Гула/Гичи се стекнале со факултетски дипломи на универзитетите на копното. Како што Морските Острови стануваат сè поразвиени, мејнстрим белата култура имаше огромно влијание врз образовниот систем Гулах. Меѓутоа, јазикот и традициите на Гулах сè уште се енергично зачувани и промовирани од организации како што е Коалицијата на морскиот остров Гула/Гичи и од Центарот Пен во училиштето Пен на островот Света Елена.

РАЃАЊЕ

Иако повеќето породувања во Америка од Сиера Леоне сега се случуваат во болници, породувањето на детето традиционално се одвивало далеку од мажите, а на мајката би ѝ помагале жените од општеството Санде. По раѓањето, биле консултирани бајачи да зборуваат за иднината на детето и биле принесувани понуди за предците. Без разлика на семејната религија, новороденче од Сиера Леоне е претставено на заедницата една недела по раѓањето на церемонија наречена Повлечете ја вратата (изгаснете ја вратата). Семејствочленовите се собираат да го именуваат детето и да го прослават неговото доаѓање во светот. За време на подготовката, гравот, водата, пилешкото и хлебните се ставаат на столици и на подот преку ноќ како принос на предците. Детето често се цица до тригодишна возраст. Може да се смета дека близнаците имаат посебни моќи и од нив и се восхитуваат и се плашат.

Исто така види: Религија и експресивна култура - Свани

УЛОГАТА НА ЖЕНИТЕ

Жените генерално заземаат пониски позиции од мажите во општеството во Сиера Леоне, иако има случаи кога жените биле избрани за шефови на културата Менде. Кога жената е избрана за шефица, таа не смее да се омажи. Сепак, ѝ е дозволено да зема сопружници. Жените, исто така, можат да постигнат висока позиција во Бунду, женско општество кое ги чува обредите на обрежување, или Друштвото Хумои, кое ги чува правилата за сродство. Освен ако не е постара сопруга, жената има релативно мал збор во полигамното домаќинство. Во традиционалната култура, жените во раните тинејџерски години обично се венчаат со мажи во триесеттите години. Разводот е дозволен, но од децата често се бара да живеат со таткото. Во културата на Менде беше обичај вдовицата, иако можеби ги следи христијанските погребни ритуали, може да направи и кал од водата што се користи за миење на трупот на сопругот и да се намачка со неа. Кога се измила калта, и биле отстранети сите сопственички права на нејзиниот сопруг и таа можела повторно да се омажи. Секоја жена којане се ожени на него се гледа со неодобрување. Во Соединетите Американски Држави, статусот на жените од Сиера Леоне се подобрува, бидејќи некои достигнуваат факултетски дипломи и професионален статус.

ДОВОРБА И СВАДБИ

Браковите во Сиера Леоне традиционално ги договараат родителите со дозвола на здружението Хумои, кое ги спроведуваше правилата против инцест во селата. Во Сиера Леоне таква свршувачка може да се направи дури и со доенче или мало дете, наречено њаханга, или „жена од печурки“. Еден додворувач направи брачна исплата наречена mboya. Откако беше свршен, тој ја презеде непосредната одговорност за образованието на девојчето, вклучително и плаќањето на такси за нејзината иницијативна обука во Санде. Една девојка може да одбие да се омажи за овој човек кога ќе порасне. Меѓутоа, ако таа го сторила тоа, на мажот мора да му се исплатат сите направени трошоци. Меѓу посиромашните мажи и имигрантите во САД, додворувањето често започнува со пријателство. Кохабитацијата е дозволена, но сите деца кои се родени во оваа врска припаѓаат на семејството на жената, ако не е платена боја.

Врските надвор од бракот не се невообичаени во полигамни ситуации. За мажите, ова може да значи ризик да биде казнет за „оштетување на жената“ доколку биде фатен со мажена жена. Кога пар кој е во вонбрачна врска се појавува во јавноста, мажот ја нарекува жената како негова мбета, којазначи снаа. Кога се сами заедно, тој може да ја нарече сева ка ми, сакана, а таа да го нарече хан ка ми, воздишка моја.

Кога мажот е подготвен да ја заземе сопругата и цената на невестата е платена, обичајот на Менде бил мајката на девојчето да ја плука главата на нејзината ќерка и да ја благословува. Невестата потоа била однесена, танцувајќи, до вратата на нејзиниот сопруг. Во Соединетите Држави, особено меѓу христијаните, може да се изврши свадба во западен стил.

ПОГРЕБИ

Според крио обичајот, погребувањето на телото на човекот не претставува крај на погребната служба. Се верува дека духот на личноста престојува во телото на мршојадецот и не може да „премине“ без да спроведе дополнителни церемонии три дена, седум дена и 40 дена по смртта. Химните и лелекот започнуваат со изгрејсонце во тие денови, а на гробницата се оставаат студена, чиста вода и здробени агири . Исто така, се одржуваат комеморации за починатиот предок и на петтата и на десетгодишнината од смртта. Гулахот верува дека е многу важно да биде погребан блиску до семејството и пријателите, обично во густи шуми. Некои семејства сè уште ја практикуваат старата традиција на ставање предмети на гробот што можеби ќе му бидат потребни на починатиот во задгробниот живот, како што се лажици и садови.

ИНТЕРАКЦИИ СО ДРУГИ ЕТНИЧКИ ГРУПИ

Во Соединетите Држави, жителите на Сиера Леоне најчестостапуваат во брак и се дружат надвор од нивниот клан. Пријателствата обично се формираат со други африкански имигранти, како и со поранешни волонтери на Мировниот корпус кои некогаш служеле во Сиера Леоне. Меѓу народот Гула, постоела долгогодишна поврзаност со различни домородни американски народи. Со текот на времето, Гулах се венчал со потомци на Јамасите, Апалачикола, Јучи и Крикс.

Религија

Суштински елемент во сите духовни традиции на Сиера Леоне е почитта и почитта што им се оддава на предците. Во тековниот конфликт помеѓу добрите и злите сили, предците можат да интервенираат за да ги советуваат, помагаат или казнат непријателите. Злите човечки суштества или починатите лица на кои не им било правилно помогнато да „преминат“ може да се вратат како штетни духови. Селаните, исто така, мора да се борат со голем број природни духови и други „ѓаволи“. Американските имигранти од Сиера Леоне ги задржуваат овие верувања во различен степен. Од главните племиња, Темните, Фулаите и Сусусите се главно муслимански. Повеќето Крио се христијани, главно англикански или методисти.

Гулах се побожни христијани, а црквите како што се Хебрејскиот обединет презвитеријански и баптистичкиот или африканскиот методистички епископ го формираат центарот на животот во заедницата. Меѓутоа, едно конкретно африканско верување е задржано во трипартитното човечко суштество кое се состои од тело, душа и дух. Кога телото ќе умре, душата може да продолжи консопствена држава на реката Скарцис. Оттаму, тие доминираа во Темните, при што многумина од нив ги преобратија во ислам. Друга исламска теократска држава на северозапад била основана од Фули, кои често ги напаѓале и поробувале неверниците меѓу Јалунките.

Искористувајќи ја предноста на војувањето, британските робови пристигнаа на реката Сиера Леоне кон крајот на шеснаесеттиот век и подигнаа фабрики и тврдини на островите Шербро, Бунс и Тасо. Овие острови честопати биле последниот поглед што жителите на Сиера Леоне го имале за нивната родна земја пред да бидат испратени во ропство во Америка. Европските агенти на робови најмиле африкански и мулати платеници за да им помогнат да ги фатат селаните или да ги купат како должници или воени заробеници од локалните поглавари. Односите меѓу овие групи не беа секогаш пријателски. Во 1562 година, воините од Темне се откажале од договорот со европски трговец со робови и го избркале со флота од воени кануа.

Како што се појавија контроверзии околу етиката на трговијата со робови во Британија, англискиот аболиционист Гранвил Шарп ја убеди британската влада да врати група ослободени робови на земја купена од поглаварите на Темне на полуостровот Сиера Леоне. Овие први доселеници пристигнаа во мај 1787 година во она што ќе стане главен град на Сиера Леоне, Фритаун. Во 1792 година, им се придружија 1200 ослободени американски робови кои се бореле со британската армија во американската револуционернанебото додека духот останува да влијае на живите. Гулах, исто така, верува во вуду или каду. Добрите или злите духови може да бидат повикани во ритуали за да понудат предвидувања, да ги убијат непријателите или да вршат лекови.

Вработување и економски традиции

Од Граѓанската војна, заедниците Гула/Гичи во јужниот дел на Соединетите држави традиционално се потпираат на сопствените земјоделски и риболовни активности за да заработат за живот. Тие продаваат производи во Чарлстон и Савана, а некои земаат сезонски работни места на копното како комерцијални рибари, дрвосечачи или работници на пристаништето. Во текот на 1990-тите, животот на Морските острови почна да се менува бидејќи програмерите почнаа да градат туристички одморалишта. Драматичното зголемување на вредноста на земјиштето на некои острови, додека ја зголеми вредноста на имотите на Гулах, доведе до зголемени даноци и многу Гулах беа принудени да ја продадат својата земја. Сè повеќе, учениците од Гула стануваат малцинство во локалните училишта и откриваат дека, по дипломирањето, единствените работни места што им се достапни се како сервисери во одморалиштата. „Програмерите само влегуваат и ги превртуваат и ја менуваат нивната култура, го менуваат нивниот начин на живот, ја уништуваат животната средина и затоа културата треба да се промени“, забележа Емори Кембел, поранешен директор на Центарот Пен на островот Света Хелена.

Во големите метрополи, каде што се населиле мнозинството имигранти од Сиера Леоне, многу Сиера Леоне заработилезаврши факултет и влезе во различни професии. Новите имигранти често доаѓаат во САД со силна желба да успеат. Жителите на Сиера Леоне најчесто заземаат почетни работни места како таксисти, готвачи, асистенти за медицински сестри и други работници. Многумина продолжуваат со високо образование или започнуваат сопствен бизнис, иако одговорноста за поддршка на членовите на семејството дома може да го забави нивниот напредок кон овие цели.

Политика и влада

Неколку имигранти од Сиера Леоне служеле во војската на САД, иако мажите од Гула/Гичи учествувале во воената служба за време на Виетнамската војна. Имигрантите од Сиера Леоне и понатаму се многу заинтересирани за политичките превирања што ја опустошија нивната татковина. Многу Американци од Сиера Леоне продолжуваат да испраќаат финансиска поддршка на своите роднини дома. Формирани се бројни организации кои се обидуваат да им помогнат на жителите на Сиера Леоне. Американците од Сиера Леоне, исто така, создадоа неколку интернет-страници за ширење вести за најновите настани во нивната матична земја. Најголемата локација е веб-страницата на Сиера Леоне. Од посетата на тогашниот претседател Момох на Морските острови во 1989 година, забележано е значително зголемување на интересот кај Гулах за нивните корени од Сиера Леоне. Пред избувнувањето на граѓанската војна, Американците од Сиера Леоне често се враќаа во својата татковина и беа пречекани како одамна изгубени роднини.

Индивидуални и групниПрилози

ACADEMIA

Д-р Сесил Блејк беше вонреден професор по комуникација и претседател на Катедрата за комуникација на Универзитетот во Индијана Нортвест. Маркета Гудвајн беше историчар на Гула, поврзан со Африканската културна уметничка мрежа (АКАН). Таа, исто така, напиша и продуцираше „Breakin da Chains“ за да го сподели искуството на Гулах во драмата и песната.

ОБРАЗОВАНИЕ

Амелија Бродерик беше директор за информативни услуги на Соединетите држави во Американскиот културен центар. Таа беше американски државјанин кој служеше како поранешен дипломат во Нова Гвинеја, Јужна Африка и Бенин.

НОВИНАРСТВО

Кваме Фицџон беше африкански дописник за Би-Би-Си.

ЛИТЕРАТУРА

Џоел Чендлер Харис (1848-1908) напиша голем број книги, меѓу кои: Целосните приказни за чичко Ремус, слободен Џо и други грузиски скици и На плантажата: приказна за авантурите на момчето од Џорџија за време на војната. Јулиса Амаду Мади (1936- ) напиша Африкански слики во литературата за малолетници: Коментари на неоколонијалистичката фикција и Нема минато, нема сегашност, нема иднина.

МУЗИКА

Fern Caulker е основач на Ko-thi Dance Co во Медисон, Висконсин. Дејвид Плезант беше музички гриот од Гула и Афроамериканец мајстор на тапанарот.

СОЦИЈАЛНИ ПРАШАЊА

Сангбе Пех (Cinque) беше добро познат во Соединетите Држави по неговото лидерство вопреземање на бродот со робови Амистад во 1841 година. Во Врховниот суд на САД, со помош на поранешниот претседател Џон Квинси Адамс, тој успешно ги задржа правата на жителите на Сиера Леоне и другите Африканци да се бранат од нелегално заробување од шверцери на робови.

Џон Ли беше амбасадор на Сиера Леоне во Соединетите Држави и беше адвокат, дипломат и бизнисмен кој беше сопственик на Xerox од Нигерија.

Д-р Омотунде Џонсон беше шеф на одделот во Меѓународниот монетарен фонд.

Медиуми

ПЕЧАТЕЊЕ

Гулах Сентинел.

Основана од Џабари Мотески во 1997 година. 2.500 примероци се дистрибуираат еднаш неделно низ округот Бофорт, Јужна Каролина.

ТЕЛЕВИЗИЈА.

Рон и Натали Дејзи, познати по презентациите во живо на фолклорот на Морски Остров, неодамна создадоа детска серија, Островот Гула Гула, за телевизиската мрежа Никелодеон.

Организации и здруженија

Пријатели на Сиера Леоне (FOSL).

FOSL е непрофитна организација за членство, основана во Вашингтон, D.C. Формирана во 1991 година од мала група поранешни волонтери на Мировниот корпус, FOSL има две мисии: 1) да ги едуцира Американците и другите за Сиера Леоне и актуелните настани во Салоне, како и за нејзините народи, култури и историја; 2) Да се ​​поддржат малите проекти за развој и помош во Сиера Леоне.

Контакт: П.О.Box 15875, Washington, DC 20003.

Е-пошта: [email protected].


Организација на потомци на Гбонколенкен (ГДО).

Целта на организацијата е да помогне во развојот на поглаварството Гбонколенкен во јужната изборна единица Тонколили преку образование, здравствени проекти и помош со храна за нејзините жители.

Адреса: 120 Тејлор Ран Парквеј, Александрија, Вирџинија 22312.

Контакт: Џејкоб Конте, вонреден социјален секретар.

Е-пошта: [email protected].


Организација на потомци на Коинадугу (KDO).

Целта и целите на организацијата се 1) да се промовира разбирањето меѓу коинадуганите особено и другите жители на Сиера Леоне во Северна Америка воопшто, 2) да се обезбеди финансиска и морална поддршка на заслужните коинадугани во Сиера Леоне , 3) да им помогне на членовите во добра состојба секогаш кога ќе се појави потреба и 4) да негуваат добри односи меѓу сите коинадугани. КДО во моментов се обврзува да обезбеди лекови, храна и облека за жртвите на конфликтот во областа Коинадугу особено и во Сиера Леоне воопшто.

Контакт: Абдул Сила Џалох, претседател.

Адреса: П.О. Box 4606, Capital Heights, Maryland 20791.

Телефон: (301) 773-2108.

Факс: (301) 773-2108.

Е-пошта: [email protected].


The Kono Union-USA, Inc. (KONSA).

Формирана е за: да ја едуцира американската јавност за културата и развојниот потенцијал на Република Сиера Леоне; развиваат и промовираат програми на округот Коно во источната провинција на Република Сиера Леоне; и презема образовни, социјални и културни програми за збогатување од кои ќе имаат корист членовите на организацијата.

Контакт: Ајах Фандеј, претседател.

Адреса: P. O. Box 7478, Langley Park, Maryland 20787.

Телефон: (301) 881-8700.

Е-пошта: [email protected].


Leonenet Street Children Project Inc.

Неговата мисија е да обезбеди згрижување за деца без родители и бездомници жртви на војна во Сиера Леоне. Организацијата работи со владата на Сиера Леоне, заинтересирани невладини организации и поединци за да ја исполни оваа цел.

Контакт: Д-р Семјуел Хинтон, Ед.Д., координатор.

Адреса: 326 Тимоти Веј, Ричмонд, Кентаки 40475.

Телефон: (606) 626-0099.

Е-пошта: [email protected].


Прогресивната унија на Сиера Леоне.

Исто така види: Австралиски и Новозеланѓани Американци - историја, модерна ера, првите Австралијци и Новозеланѓани во Америка

Оваа организација е основана во 1994 година за да го промовира образованието, благосостојбата и соработката меѓу жителите на Сиера Леоне дома и во странство.

Контакт: Па Сантики Кану, претседател.

Адреса: П.О. Box 9164, Alexandria, Virginia 22304.

Телефон: (301) 292-8935.

Е-пошта: [email protected].


Женското движење за мир во Сиера Леоне.

Женското движење за мир во Сиера Леоне е поделба на матичната организација со седиште во Сиера Леоне. Одделот на Соединетите Американски Држави одлучи дека нивниот прв приоритет е да помогнат во образованието на децата и жените погодени од оваа бесмислена бунтовничка војна. Членството е отворено за сите жени од Сиера Леоне, а поддршката од сите жители на Сиера Леоне и пријателите на Сиера Леоне е добредојдена.

Контакт: Жарие Фатима Бона, претседател.

Адреса: П.О. Box 5153 Kendall Park, New Jersey, 08824.

E-mail: [email protected].


Светската коалиција за мир и развој во Сиера Леоне.

Оваа група е нечленска коалиција на поединци и организации формирана само од овие две причини: 1) да предложи мировен план со кој се става крај на сегашната бунтовничка војна, се реформира структурата на владата и ѝ помага на јавната администрација со техники за ставање крај на корупцијата и спречување идни конфликти или војни. 2) Да се ​​развие економски план кој смело и значително ќе го подигне квалитетот на животот во Сиера Леоне.

Контакт: Патрик Бочкари.

Адреса: П.О. Box 9012, San Bernardino, California 92427.

Е-пошта: [email protected].


Здружение ТЕГЛОМА (Менде).

Контакт: Lansama Nyalley.

Телефон: (301) 891-3590.

Музеи и истражувачки центри

Школата Пен и Услугите на заедницата Пен на Морските Острови.

Сместена на островот Света Елена, Јужна Каролина, оваа институција е основана како училиште за ослободени робови. Сега го промовира зачувувањето на културата на Гула и го спонзорира годишниот фестивал Гула. Исто така, спонзорираше размена на посета на Сиера Леоне во 1989 година.

Извори за дополнителна студија

Енциклопедија на Африка јужно од Сахара, Џон Мидлтон, главен уредник . Vol. 4. Њујорк: Синовите на Чарлс Скрибнер, 1997.

Џонс-Џексон, Патриша. Кога корените умираат, загрозени традиции на морските острови. Атина: University of Georgia Press, 1987.

Вуд, Питер Х. и Тим Кариер (директор). Семејство преку морето (видео). Сан Франциско: Калифорнија Newsreel, 1991.

Војна. Незадоволни од земјата што им беше понудена во Нова Шкотска на крајот на војната, овие црни лојалисти го испратија поранешниот роб Томас Питерс на протестна мисија во Британија. Компанијата Сиера Леоне, сега задолжена за новата колонија, им помогна да се вратат во Африка.

Доаѓањето на овие поранешни робови го означи почетокот на културата уникатно влијателна во Западна Африка наречена креолски, или „Крио“. Заедно со постојан прилив на домородци од Сиера Леоне од внатрешните племиња, повеќе од 80.000 други Африканци раселени поради трговијата со робови им се придружија на оние во Фритаун во текот на следниот век. Во 1807 година, британскиот парламент гласаше да се стави крај на трговијата со робови и Фритаун наскоро стана круна колонија и пристаниште за спроведување. Бродовите на британската морнарица со седиште таму ја потврдија забраната за трговија со робови и заробија бројни робови во странство. Африканците ослободени од оградите на бродовите со робови биле населени во Фритаун и во околните села. За неколку децении ова ново крио општество, кое зборуваше англиски и креолски, образовано и претежно христијанско, со подгрупа јорупски муслимани, почна да влијае на целиот брег, па дури и на внатрешноста на Западна Африка, бидејќи тие станаа учители. мисионери, трговци, администратори и занаетчии. До средината на деветнаесеттиот век, според енциклопедијата на Африка јужно од Сахара, тие го формирале „јадрото на буржоазијата од доцнакрајбрежна британска Западна Африка од деветнаесеттиот век."

Сиера Леоне постепено ја стекна својата независност од Британија. Почнувајќи од 1863 година, домородните жители на Сиера Леоне добија застапеност во владата на Фритаун. Во градот беа одржани ограничени слободни избори во 1895 година Шеесет години подоцна правото на глас беше проширено и во внатрешноста, каде што многу племиња имаа долги традиции на партиципативно одлучување. Целосната независност беше доделена на Сиера Леоне во 1961 година. Како нова традиција на изборна демократска влада стана цврсто воспоставена низ целата земја , внатрешните племиња како Менде, Темне и Лимба постепено ја вратија доминантната позиција во политиката. раководството на нејзиниот прв премиер, Сер Милтон Магаи. Тој охрабруваше слободен печат и искрена дебата во парламентот и го поздрави учеството на национално ниво во политичкиот процес. Кога Милтон Магаи почина во 1964 година, тој беше наследен од неговиот полубрат, Алберт Магаи, шеф. на Народната партија на Сиера Леоне (SLPP). Обидувајќи се да воспостави еднопартиска држава и обвинета за корупција, SLPP ги загуби следните избори во 1967 година од опозициската партија, Сенародниот конгрес (АПЦ), предводена од Сиака Стивенс. Стивенс беше соборен накратко со воен удар, но се врати на власт во 1968 година, овој пат сотитула претседател. Иако популарен во првите години на власт, Стивенс изгуби големо влијание во последните години од неговиот режим преку репутацијата на неговата влада за корупција и употребата на заплашување за да остане на власт. Сиака Стивенс беше наследен во 1986 година од неговиот рачно избран наследник, генерал-мајор Џозеф Саиду Момох, кој работеше на либерализација на политичкиот систем, обновување на лошата економија и враќање на Сиера Леоне во повеќепартиска демократија. За жал, настаните на границата со Либерија во 1991 година ги поразија напорите на Момох и го започнаа она што стана речиси цела деценија граѓански судири.

Во сојуз со либериските сили на Патриотскиот фронт на Чарлс Тејлор, мала група бунтовници од Сиера Леоне кои себеси се нарекуваат Револуционерен обединет фронт (РУФ) ја преминаа либериската граница во 1991 година. Расеан од овој бунт, партијата АПЦ на Момох беше соборена во воениот удар предводен од Валентин Штрасер, водач на Националниот привремен владејачки совет (NPRC). Под власта на Штрасер, некои членови на војската на Сиера Леоне почнале да ограбуваат села. Голем број селани почнаа да умираат од глад бидејќи економијата беше нарушена. Како што ослабна организацијата на армијата, РУФ напредуваше. До 1995 година, тој беше на периферијата на Фритаун. Во избезумен обид да ја задржи власта, NPRC ангажираше јужноафриканска платеничка фирма, Executive Outcomes, за да ја зајакне армијата. Настрада RUFзначителни загуби и беа принудени да се повлечат во нивниот базен камп.

Штрасер на крајот беше соборен од неговиот заменик, Јулиус Био, кој ги одржа долго ветените демократски избори. Во 1996 година, жителите на Сиера Леоне го избраа својот прв слободно избран лидер во последните три децении, претседателот Ахмад Тејан Каба. Каба можеше да преговара за мировен договор со бунтовниците на РУФ, но резултатите беа краткотрајни. Друг државен удар ја потресе земјата, а Каба беше соборена од фракција на армијата која себеси се нарекува Револуционерен совет на вооружените сили (АФРЦ). Тие го суспендираа уставот и ги апсеа, убиваа или мачеа оние што даваа отпор. Дипломатите низ Сиера Леоне избегаа од земјата. Многу граѓани на Сиера Леоне започнаа кампања на пасивен отпор кон АФРЦ. Бруталниот ќор-сокак беше прекинат кога војниците од Нигерија, Гвинеја, Гана и Мали, дел од Мониторинг групата на Економскиот совет на западноафриканските држави (ЕКОМОГ), ја поразија АФРЦ и ја вратија Каба на власт во 1998 година.

Иако AFRC беше поразен, RUF остана деструктивна сила. RUF започна кампања на обновен терор наречен „Нема живо суштество“. Според сведочењето препечатено на веб-страница на Сиера Леоне, на 11 јуни 1998 година, амбасадорот Џони Карсон пред поткомитетот на Претставничкиот дом на САД за Африка изјавил „РУФ фрли [петгодишно момче кое преживеа] и 60 други селани во човеклогорски оган. Стотици цивили побегнаа во Фритаун со ампутирани раце, стапала, раце и уши од бунтовниците.“ Амбасадорот, исто така, објави извештаи дека RUF ги принудувала децата да учествуваат во тортурата и убивањето на нивните родители пред да бидат регрутирани како војници специјализанти. На крајот беше постигнат кревок мировен договор помеѓу владата на Каба и RUF за да се прекинат борбите во Сиера Леоне. општество. Помеѓу еден и два милиони жители на Сиера Леоне беа внатрешно раселени, а речиси 300.000 побараа засолниште во Гвинеја, Либерија или други земји, вклучително и Соединетите Американски Држави. образована, побогата елита на Фритаун. Етничките непријателства меѓу елементите на мнозинството Менде, Темните и другите групи се влошија поради граѓанската војна. филмот Семејство преку морето, антропологот Џо Опала презентира неколку докази кои ја поврзуваат Сиера Леоне со единствена група Афроамериканци чиј начин на живот се фокусира на бреговите и морските острови на Каролина и Џорџија. Тоа се Гула, или (во Грузија) џичи, говорници, потомци на робови увезени од Барбадос илидиректно од Африка за да работат насади со ориз долж југоисточниот брег на Соединетите држави, почнувајќи од осумнаесеттиот век. Се проценува дека приближно 24 проценти од робовите донесени во областа дошле од Сиера Леоне, ценети од купувачите во Чарлстон специјално за нивните вештини како земјоделци на ориз. Професорот Опала најде писма со кои се утврдуваат фактите за оваа редовна трговија помеѓу сопственикот на плантажата во Јужна Каролина Хенри Лоренс и Ричард Освалд, неговиот англиски роб агент кој живее на островот Банс во реката Сиера Леоне.

Помеѓу 1787 и 1804 година, било нелегално да се носат нови робови во Соединетите Држави. Сепак, втора инфузија од 23.773 Африканци дојде во Јужна Каролина помеѓу 1804 и 1807 година, бидејќи новите плантажи за памук на Морските острови почнаа да ја прошируваат нивната потреба за работна сила, а сопствениците на земјиштето побараа од законодавниот дом на Јужна Каролина повторно да ја отвори трговијата. Африканците од Сиера Леоне и другите делови на Западна Африка продолжија да бидат киднапирани или купени од отпаднички робови долго откако увозот на Африканците беше трајно нелегален во Соединетите држави во 1808 година. Крајбрежјето на Јужна Каролина и Џорџија, со нивните бројни реки, острови , и мочуриштата, обезбедија тајни места за слетување за подземна продажба на робови. Фактот дека Сиера Леонејците биле меѓу овие робови е документирано со познатиот судски случај на Амистад. Во 1841 година, илегално

Christopher Garcia

Кристофер Гарсија е искусен писател и истражувач со страст за културни студии. Како автор на популарниот блог, World Culture Encyclopedia, тој се стреми да ги сподели своите сознанија и знаења со глобалната публика. Со магистерска диплома по антропологија и долгогодишно искуство во патувањето, Кристофер носи уникатна перспектива во културниот свет. Од сложеноста на храната и јазикот до нијансите на уметноста и религијата, неговите написи нудат фасцинантни перспективи за различните изрази на човештвото. Привлечното и информативно пишување на Кристофер беше прикажано во бројни публикации, а неговата работа привлече сè поголемо следбеници на културни ентузијасти. Без разлика дали навлегува во традициите на древните цивилизации или ги истражува најновите трендови во глобализацијата, Кристофер е посветен на осветлувањето на богатата таписерија на човечката култура.